تایید حکم ۴۲ ماه حبس «نوید میهن‌دوست»، مستندساز در دادگاه تجدیدنظر<![CDATA[7 ساعت،۱ دقیقه

حکم ۳ سال و ۶ ماه حبس نوید (رضا) میهن‌دوست، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و مستندساز ایرانی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد؛ سه سال از این حکم قابلیت اجرا دارد.

«ندا میهن‌دوست»، خواهر نوید روز شنبه ۹ اسفند۱۳۹۹، با اعلام این خبر در صفحه توییتر خود نوشت که این رای «بدون حضور وکیل و متهم» صادر شده است. او از «سینماگران و همکاران» آقای میهن دوست خواست تا در این‌باره سکوت نکنند.

آقای میهن‌دوست پیش از این در دی ۱۳۹۹ در دادگاه بدوی از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد براندازی» به ترتیب به شش ماه و سه سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه رسیدگی به پرونده او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «محمدرضا عموزاد» در روز هشتم دی برگزار شده بود.

ندا میهن‌دوست در خصوص مستندات دادگاه برای اتهام اقدام علیه امنیت ملی علیه برادرش در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۹ به تلویزیون صدای آمریکا گفته بود: «این اتهام برای ساخت مستندی درباره زندگی کاری و حرفه‌ای خانم مسیح علی‌نژاد مطرح شده است. برادر من این فیلم مستند را به نام "تاج خار" در سال ۱۳۸۸ ساخت. این فیلم هرگز به صورت عمومی چه در داخل و چه خارج از ایران منتشر نشد. جای تعجب دارد که پس از گذشت ۱۱ سال و آن هم در زمانی که خانم علی‌نژاد به صورت قانونی در ایران رفت‌وآمد داشته و به عنوان خبرنگار کار می‌کردند، این مستند مصداق اتهام اقدام علیه امنیت ملی قرار گرفته است. »

آقای میهن‌دوست در بحبوبه اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، روز ۲۸ آبان در باغ کتاب تهران توسط ماموران حراست بازداشت و پس از چندین ساعت بازجویی آزاد شده بود. دو هفته بعد در تاریخ ۱۳ آذر۱۳۹۸، این مستندساز برای ارائه پاره‌ای از توضیحات به «وزارت اطلاعات تهران» احضار و بالافاصله بازداشت شد. این بازداشت ۲ ماه به طول انجامید که میهن‌دوست یک ماه آن را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرد و در نهایت در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، با قید وثیقه ۸۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

نوید میهن‌دوست، متولد سال ۱۳۵۱، اولین تجربه کاریش ساخت مجموعه تلویزیونی «رد پای نسیم» در سال ۱۳۷۰ بود. او بعدتر کارگردانی سریال‌های «دیوار شیشه‌ای»، «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» و فیلم‌سینمایی «هرچی خدا بخواد» را در کارنامه‌اش ثبت کرد.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *