خبرگزاری هرانا | زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود


خبرگزاری هرانا – شنبه شب ٩ اسفند‌ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود در استان کرمانشاه، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شنبه شب ٩ اسفند‌ماه ۱۳۹٩، شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سمت گروهی از کولبران، موجب زخمی شده یکی از آنان شد.

در این گزارش هویت وی محمد داریانی، اهل روستای داریان از توابع پاوه عنوان شده است.

این کولبر از ناحیه سر زخمی و جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی در پاوه منتقل شد.

گفته می‌شود این کولبران بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

محمد داریانیمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *