رسانه خبری پیامِ ایرانی

دروغ بزرگ حسن نوروزی؛ هواپیمای اوکراینی از یک هفته قبل از فاجعه، هیچ پروازی به اسراییل نداشته است۱ hour, 41 minutes

«حسن نوروزی»، سخن‌گوی «کمیسیون حقوقی و قضایی» مجلس شورای اسلامی طی گفت‌وگویی با روزنامه «همدلی»، مدعی شده است: «هواپیمای ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین یک هفته پیش از انهدام در تهران، در اسراییل بوده و برای تعیین اهدافی خاص دست‌کاری شده بود.»

او در این مصاحبه که روز یک‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ منتشر شده، گفته است: «اساساً نوع پرواز این هواپیما مشکوک بوده است. هواپیما از کنترل برج مراقبت و مراکز ما خارج شده بود. به نظر می‌رسد این هواپیما تحت کنترل امریکا قرار گرفته بود. در واقع، این هواپیما از مسیر حرکت اصلی خود خارج شده و مسیر حرکت آن به جای اوکراین، به سوی تهران تغییر پیدا کرده بود.»

حسن نوروزی در تشریح دلایل مشکوک بودن پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌اف گفته است: «هواپیما پس از اوج‌گیری از فرودگاه امام خمینی، می‌بایست روی ارتفاع ۳۲هزار پا قرار می‌گرفت و ادامه مسیر می‌داد، در حالی که این هواپیما روی ارتفاع هشت‌هزار پایی قرار داشت. همان‌طور که گفته شد، به نظر می‌رسد که هواپیما از کنترل ما خارج بود. به نظر می‌رسد این هواپیما تحت کنترل امریکا قرار گرفته بود. در واقع این هواپیما از مسیر حرکت اصلی خود خارج شده و مسیر حرکت آن به جای اوکراین، به سوی تهران تغییر پیدا کرده بود.»

او نتیجه گرفته است: «از آن جا که کنترل این هواپیما از دسترس ما خارج شده بود و توسط کشورهای دیگر در حال هدایت بوده است، لذا نیروهای نظامی ما وظیفه خود را به‌ خوبی انجام داده‌‌اند.»

هواپیمای «بویینگ» مدل «کی‌وی۷۳۷-۸»، متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، با شماره پرواز پی‌اس۷۵۲ در مسیر تهران به کی‌اف، ساعت شش و ۱۴ دقیقه صبح روز هشتم ژانویه ۲۰۲۰، دقایقی پس از ترک فرودگاه امام خمینی هدف شلیک موشک نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و تمامی ۱۶۷ سرنشین ایرانی، کانادایی، اوکراینی، سوئدی، انگلیسی و افغان این هواپیما و تمامی کادر پرواز در جا کشته شدند.

آیا این هواپیما یک هفته قبل از سفر به تهران، در اسراییل بوده است؟ «ایران‌وایر» در این گزارش ضمن پاسخ به این پرسش، به راست‌آزمایی ادعای حسن نوروزی، سخن‌گوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم می‌پردازد.

مسیر پروازی هواپیما بویینگ کِی‌وی۷۳۷-۸

وب‌سایت «فلایت رادار ۲۴» (Flight radar 24) که به صورت ۲۴ ساعته تمام پروازهای جهان را مانیتور و به صورت زنده صعود و فرود هواپیماها و مسیرهای حرکتی آن‌ها را ثبت و ضبط می‌کند، نشان می‌دهد که هواپیما بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین طی ۹۰ روز منتهی به هشتم ژانویه ۲۰۲۰ که دچار سانحه شده، هر روز در مسیر رفت، با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۱، از مقصد کی‌اف به تهران و از تهران به مقصد کی‌اف با شماره پرواز پی‌اس۷۵۲ پرواز می‌کرده است.

بررسی مسیرهای هواپیمای  بویینگ کِی‌وی۷۳۷-۸ طی هفت روز قبل از منتهی به سانحه هواپیمایی تهران-کی‌اف نیز نشان می‌دهد که این هواپیما علاوه بر سفرهای روزانه به تهران در یک هفته منتهی به سانحه، سه بار مسیر کی‌اف-پاریس، سه بار مسیر کی‌اف-میلان، یک بار مسیر کی‌اف-لندن و یک بار نیز مسیر رفت و برگشت کی‌اف- ایروان را طی کرده است. این هواپیما در یک هفته قبل از هدف گرفته شدن با موشک، هیچ سفری به تل آویو یا دیگر فرودگاه‌های اسراییل نداشته است. ضمن این که جدول زمان‌های پرواز این هواپیما نیز نشان می‌دهد که توقف این هواپیما در فرودگاه‌های پاریس، میلان، لندن و ایروان کوتاه بوده است.

آیا اوج‌گیری هواپیما پس از ترک فرودگاه، غیرعادی بود؟

حسن نوروزی، سخن‌گوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مدعی است: «هواپیما پس از اوج‌گیری از فرودگاه امام، می‌بایست روی ارتفاع ۳۲هزار پا قرار می‌گرفت و ادامه مسیر می‌داد. در حالی که این هواپیما روی ارتفاع هشت‌هزار پایی قرار داشت. لذا به نظر می‌رسد که هواپیما از کنترل ما خارج بود.»

آیا قرارگرفتن هواپیما در ارتفاع هشت‌هزار پایی، غیرعادی بود؟
«شبکه سی‌ان‌بی‌سی» (CNBC) این پرسش را مورد بررسی قرار داده و مستند به اظهارات کارشناسان فنی و متخصصان، معتقد است هواپیمای اوکراینی در لحظه اصابت موشک، در ارتفاع هفت‌هزار و ۹۰۰ پایی قرار داشته و این ارتفاع کاملا عادی بوده است.

منبع: بی‌بی‌سی اینترنشنال

جمع‌بندی

حسن نوروزی، سخن‌گوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی مدعی شده است: «هواپیمای ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین یک هفته پیش از انهدام در تهران، در اسراییل بوده و برای تعیین اهدافی خاص دست‌کاری شده بود.»

او گفته است: «اساساً نوع پرواز این هواپیما مشکوک بوده است. هواپیما از کنترل برج مراقبت و مراکز ما خارج شده بود. به نظر می‌رسد این هواپیما تحت کنترل امریکا قرار گرفته بود.»

بررسی سوابق پروازی هواپیمای بویینگ کِی‌وی۷۳۷-۸، متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین که با شماره پرواز پی‌اس۷۵۲ در مسیر تهران به کی‌اف مورد اصابت موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد، نه تنها در یک هفته منتهی به سانحه بلکه در یک ماه قبل از آن نیز هیچ سفری به اسراییل نداشته است. سوابق مستند پروازی این هواپیما مندرج در وب سایت فلایت رادار۲۴ نشان می‌دهد که این هواپیما در طول یک هفته منتهی به سانحه، علاوه بر سفرهای روزانه به تهران، هشت پرواز رفت و برگشت از کی‌اف به پاریس، میلان، لندن و ایروان داشته است.

از این رو، «ایران‌وایر» به ادعای حسن نوروزی مبنی بر اسن که هواپیمای اوکراینی یک هفته قبل از انهدام، در اسراییل دست‌کاری شده و در کنترل امریکا بوده است را نادرست می داند و به آن نشان «دروغ پینوکیو» می‌دهد.

 

دروغ پینوکیو: اظهارنظری است که عدم صحت آن قبلا ثابت شده یا بر اساس تحقیقات و مدارک موجود، کذب از کار درآمده‌ است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.