رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقال دبیرکل سابق کانون صنفی معلمان به بند ۶ زندان اوین<![CDATA[16 ساعت،۲۰ دقیقه

استان وایر- «اسماعیل عبدی» فعال صنفی معلمان، زندانی در زندان اوین به دستور دادستان تهران و با نامه دایره نظارت بر زندانیان سیاسی اوین، از بند ۸ به بند ۶ (۳۵۰ سابق) انتقال یافت.

با تغییرات اعمال شده در سال گذشته، همه زندانیان سیاسی و امنیتی از بند هشت این زندان به زندان‌های دیگر منتقل شده‌اند. به غیر از اسماعیل عبدی، محمد نوری زاد نیز در بند ۶ (۳۵۰ سابق) نگه‌داری می شود

«اسماعیل عبدی» دبیرکل سابق کانون صنفی معلمان از معلمان محبوس در زندان اوین است. او از سال ۱۳۸۵ عضو فعال و عضو هیات مدیره «کانون صنفی معلمان اسلام‌شهر» بوده است.  این معلم رسمی آموزش و پرورش، لیسانس ریاضی و سابقه ۲۱ سال تدریس در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت را دارد. در کنار آن، دیپلم فدراسیون جهانی شطرنج را هم گرفته و مربی شطرنج دانش‌آموزان مقاطع مختلف بوده است.

او اولین بار در تجمع اعتراضی ۲۳اسفند سال ۱۳۸۵، مقابل وزارت آموزش و پرورش بازداشت شد اما پس از یک روز رهایش کردند. شش ماه بعد، یعنی شهریور سال ۱۳۸۶، برای دومین بار هنگام برگزاری «نشست شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان سراسر کشور»، توسط پلیس امنیت بازداشت شد و باز هم یک روز را در بازداشتگاه گذراند.

او سومین بار یازدهم دی ۱۳۸۷، در جریان دیدار با نمایندگان کانون‌های صنفی معلمان با نمایندگان «فراکسیون اقلیت» مجلس شورای اسلامی، مقابل ساختمان مجلس توسط پلیس امنیت بازداشت شد. این بار هم یک روز بازداشت بود و بعد آزاد شد.

چهارمین بازداشت او ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۸۹ رخ داد. اسماعیل عبدی این بار توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت ‌شد. ماموران علت  دستگیری ‌او را صدور قرار مجرمیت توسط قاضی شعبه یک اسلام‌شهر اعلام کرده بودند.

هنگام بازداشت، ماموران وزارت اطلاعات ضمن بازرسی و تفتیش منزل اسماعیل عبدی، برخی وسایل شخصی او مانند لپ‌تاپ، کیس کامپیوتر خانگی و دفترچه خاطرات وی را ضبط ‌کردند.

او ابتدا به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل ‌شد و ۳۴ روز را در انفرادی و ۱۱ روز را در بند عمومی سپری ‌کرد. اگرچه سرانجام با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد اما در انتها شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «پیرعباسی» در سال ۱۳۹۰ با استناد به مواد قانونی ۵۰۰ و ۵۰۵ «قانون مجازات اسلامی»، حکم به ۱۰ سال زندان تعلیقی برای این معلم مدرسه ‌داد. این حکم در حالی صادر شد که او تنها به عنوان معلم آموزش و پرورش و عضو کانون صنفی معلمان، تلاش کرده بود مطالبات صنفی فرهنگیان را پیگیری کند.

حکم۱۰سال زندان تعلیقی برای اسماعیل عبدی بیشتر از آن جهت صادر شد تا بازدارنده فعالیت‌های صنفی این عضو کانون صنفی معلمان ایران باشد. اما او در ادامه فعالیتهایش، به این تهدید امنیتی و حکم دستگاه قضایی توجهی نشان نداد.

دوم تیر ۱۳۹۲، گذرنامه اسماعیل عبدی هنگامی که قصد خروج از کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان در کانادا را داشت، توقیف شد. او باید از طریق مرز ارمنستان از کشور خارج می‌شد و از آن جا به کانادا می‌رفت.

عبدی چهار روز پس از ضبط گذرنامه‌اش، برای پنجمین بار در ششم تیرماه ۱۳۹۲ توسط قرارگاه «ثارالله» سپاه پاسداران دستگیر و ۴۰ روز را در سلول‌های انفرادی و ۱۰ ماه را در بندهای ۷ و ۸ زندان اوین حبس شد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ «حسین تاج» وکیل اسماعیل عبدی از ابلاغ اجرای حکم ده سال زندان تعلیقی برای «اسماعیل عبدی» معلم زندانی خبر داد. به گفته این وکیل دادگستری، قوه قضائیه در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ حکم ده سال زندان تعلیقی اسماعیل عبدی را به جریان انداخته و به او ابلاغ کرده است. ابلاغ این حکم در حالی صورت گرفت که اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی درحال سپری کردن حکم ۶ سال زندان خود در زندان اوین بود. حکمی که تنها ۶ ماه تا اتمام آن باقی‌مانده بود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.