رسانه خبری پیامِ ایرانی

ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن آتش‌بس اعلام کرد


عکس آرشیوی از نبردها در یمنحق نشر عکس
EPA

Image caption

سازمان ملل از طرف خواسته بود با پایان دادن به نبردها به فکر مقابله با شیوع کرونا باشند

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که با حوثی های یمن می جنگد می گوید به زودی آتش بسی را در این کشور شروع خواهد کرد.

منابع آگاه به بی‌بی‌سی گفتند که این آتش بس، که از روز پنجشنبه اجرا خواهد شد، در حمایت از تلاش های سازمان ملل برای پایان دادن به این جنگ پنج ساله صورت می گیرد.

این ائتلاف که از حمایت برخی قدرت های نظامی در غرب برخوردار است از ماه مارس ۲۰۱۵ مشغول نبرد با نیروهای حوثی بوده است. حوثی ها که از حمایت ایران برخوردارند علیه دولت مرکزی این کشور شورش کردند و اکنون بخش های بزرگی را اداره می کنند.

معلوم نیست آیا نیروهای حوثی به این آتش بس پایبند خواهند بود.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ماه پیش از طرفین درگیر در یمن خواست به نبردها پایان دهند و تلاش ها برای مقابله با شیوع بالقوه ویروس کرونا را تقویت کنند.

او از طرف های این جنگ خواست برای کاهش خشونت ها با مارتین گریفیت فرستاده ویژه سازمان ملل همکاری کنند.

آقای گریفیت روز چهارشنبه در بیانیه ای از اعلام خبر آتش بس از سوی ائتلاف تحت رهبری عربستان استقبال کرد.

او گفت: “طرف ها اکنون باید از این فرصت استفاده کنند و فورا به کلیه خصومت ها پایان دهند.”

انتظار می رود هر دو طرف در کنفرانسی ویدئویی برای بحث درباره آتش بس شرکت کنند. این پیشنهاد شامل توقف کلیه نبردهای هوایی، زمینی و دریایی است.

ائتلاف عربستان که از دولت رسمی یمن حمایت می کند در بیانیه ای نوشت: “برای حفظ و کمک به موفقیت تلاش های فرستاده سازمان ملل در امور یمن و تخفیف رنج مردم دوست و برادر یمن و تلاش برای مقابله با اپیدمی جهانی کرونا و جلوگیری از شیوع آن، ائتلاف یک آتش بس جامع را برای یک دوره دو هفته ای اعلام می کند که از روز پنجشنبه شروع می شود.”

اوضاع در یمن همواره یکی از بدترین فاجعه های انسانی توصیف شده است؛ جنگی که جان خیلی از غیرنظامیان را گرفته و کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

سازمان ملل متحد در مواردی در گذشته میانجیگر آتش بوده است اما این اولین بار است که ائتلاف تحت رهبری عربستان آتش بسی سراسری اعلام می کند.

محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی ها گفت که گروه او بینش خود شامل پایان جنگ و پایان “محاصره” یمن را تسلیم سازمان ملل کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.