رسانه خبری پیامِ ایرانی

دیدار وزیران خارجه اردن و اسرائیل برای سومین بار | جهان | DWایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل روز سه شنبه دوم مارس (۱۲ اسفند) در دیداری رویارو با هم گفت‌وگو کردند.

این سومین دیدار وزیران خارجه اردن و اسرائیل در سه ماه گذشته است. دیدار اخیر نیز مانند دیدارهای قبلی در نزدیکی پل رودخانه اردن، گذرگاه این کشور به کرانه باختری، انجام گرفت.

بنا به بیانیه وزارت خارجه اردن، صفدی به وزیر خارجه اسرائیل گفته است که گفت‌و‌گوهای “جدی و مؤثر” اسرائیل با فلسطینی‌ها باید با هدف تشکیل دو دولت همجوار از سر گرفته شود. به گفته او، این تنها راه برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه است.

وزیران خارجه دو کشور درباره تحولات اخیر در منطقه و در سطح بین‌المللی رایزنی کردند، از جمله با نظر به دولت تازه ایالات متحده که خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در هفت سال گذشته هیچ گفت‌وگوی مستقیمی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها صورت نگرفته است.

آخرین بار در آوریل ۲۰۱۴ بود که جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، کوشید گفت‌وگوهای صلح را جانی تازه ببخشد اما تلاش او به جایی نرسید.

بیش از ۴۰۰ نماینده مجالس اروپا: اسرائیل به سیاست الحاق کرانه باختری پایان دهد

بنا به بیانیه وزارت خارجه اردن، صفدی به وزیر خارجه اسرائیل گفته است که شهرک‌سازی این کشور در کرانه باختری باید متوقف شود. زیرا این امر “تمام فرصت‌ها را برای رسیدن به صلحی عادلانه نابود می‌کند”.

از سوی دیگر اشکنازی گفته است که با وزیر خارجه اردن درباره توسعه روابط تجارتی و اقتصادی و گسترش همکاری مدنی با اردن و فلسطینی‌ها سخن گفته است.

گابی اشکنازی در پیامی توییتری نوشته است: «ما درباره مسائلی چون بازرگانی، صادرات و واردات، آب، توریسم و موضوع‌های کنسولی گفت‌وگو کردیم».

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اردن در سال ۱۹۹۴ با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد و بدین سان دومین کشور عربی بود که پس از مصر با تل‌آویو روابط دیپلماتیک برقرار کرد.

سال گذشته کشورهای امارات و بحرین و سپس سودان و مراکش با اسرائیل در جهت عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل پیش رفتند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.