رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرانه مصرف گوشت قرمز نصف شد؛ خرید گوشت با چک کارمندی!<![CDATA[12 ساعت،۸ دقیقه

استان وایر – «افشین دادرس»، مدیر عامل «اتحادیه دام سبک» گفته است افزایش قیمت گوشت قرمز منجر به حذف این محصول از سبد خانوار شده است. بنابر آمار ارایه شده، سرانه مصرف گوشت قرمز از ۱۲ کیلوگرم به شش کیلوگرم و گوشت مرغ به ۳۲ کیلو گرم رسیده است.
هم‌چنین خبر می‌رسد که در برخی مناطق تهران فروش گوشت با چک کارمندی و به صورت اقساط انجام می‌شود.

افشین دادرس، مدیر عامل اتحادیه دام سبک روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۹ با اشاره به دلایل گرانی گوشت در بازار به خبرگزاری «باشگاه خبرنگاران» گفت: «با توجه به آن‌که اولویت تخصیص نهاده با نرخ مصوب ابتدا مرغ‌داران و دام‌داران شیری و سپس پرواربندها هستند، از این رو نهاده دولتی به دست دام‌داران سبک نمی‌رسد که این امر در افزایش قیمت تمام شده تولید تاثیر به‌سزایی دارد.»

مدیر عامل اتحادیه دام سبک در خصوص کاهش چشم‌گیر مصرف گوشت قرمز نیز توضیح داد: «زمانی که دام‌دار نهاده دولتی به دستش نمی‌رسد، چاره‌ای جز عرضه دام با نرخ حداقل ۵۵ هزار تومان ندارد که از طرفی به سبب قیمت بالای گوشت در بازار، مصرف کننده اقدام به حذف گوشت از سبد مصرفی کرده که با این وجود فشار بیشتری بر بازار مرغ وارد شده است و از آن‌جا که ظرفیت تولید گوشت مرغ در کشور مشخص است، با ازدیاد تقاضا در برابر عرضه، امکان تامین وجود ندارد که در نهایت این امر منجر به گرانی قیمت مرغ در بازار می‌شود.»

به گفته این مقام مسوول، میان گوشت قرمز خریداری شده از دام‌داری تا بازار، اختلاف قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصدی وجود دارد.

هم‌چنین روز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹، «تجارت نیوز» در گزارشی از فروش گوشت قسطی توسط برخی قصابی‌ها در تهران به کارمندان خبر داد.

براساس این گزارش میدانی، برخی کاسبان محله‌های جنوبی تهران اعلام کرده‌اند کسانی که توانایی خرید گوشت ندارند، با چک کارمندی، گوشت را قسطی بخرند یا یک فرد معتمد در محله ضمانت‌شان را کند.

این ادعا را «علی اصغر ملکی»، رییس «اتحادیه گوشت گوسفندی تهران» نیز تایید کرده و گفته است: «شرایط تامین گوشت در بازار آ‌ن قدر بحرانی است که عده‌ای قصاب در برخی محله‌های تهران با اعمال سود جزیی، گوشت را قسطی به دست مردم می‌دهند. این فروشندگان افراد خیری هستند که سرمایه دارند و بنا بر شناختی که بر افراد دارند، گوشت را اقساطی به مردم می‌فروشند.»

«قاچاق دام به مرزهای دیگر به دلیل اختلاف قیمت دام در ایران و کشورهای همسایه»، «افزایش نهاده‌های دامی» و «کاهش تعداد دام‌های قابل فروش»، از جمله دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز عنوان شده است.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران گفته است که شب عید سال آینده کشور با کمبود گوشت مواجه خواهد بود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.