رسانه خبری پیامِ ایرانی

مکرون خواستار موضع شفاف ایران درباره تعهدات برجام شد | ایران | DWکاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) از گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و ایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه امانوئل مکرون روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند (دوم مارس) در گفت‌وگو با حسن روحانی ضمن “ابراز نگرانی شدید” نسبت به تصمیم ایران برای نقض تعهدات برجامی، از این کشور خواست درباره بازگشت “هر چه سریع‌تر” به تعهدات برجامی “موضع شفاف” اتخاذ کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز در واکنش به درخواست مکرون بر موضوع تاکنونی ایران تأکید کرد که برجام به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیای آن لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا است.

روحانی در توضیح اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی گفت که کاهش مرحله‌ای تعهدات از سوی ایران به دلیل “خروج آمریکا از برجام و ناتوانی سه کشور اروپایی از عمل به تعهدات برجامی” بوده است که پس از تحقق تعهدات طرف‌های مقابل، فورا قابل بازگشت است. 

پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام

بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی امضا‌کننده برجام به شدت نگران نقض تعهدات برجامی از سوی ایران هستند. ترویکای اروپایی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام ارائه کرده است.

در پیش‌نویس قطعنامه‌ ارائه شده ترویکای اروپایی به شورای حکام به عدم پاسخگویی روشن جمهوری اسلامی نسبت به کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای این کشور نیز اشاره شده است.

تصویب این قطعنامه می‌تواند توافق‌های اخیر ایران و آژانس را بی‌اثر کند؛ توافق‌هایی که در دیدار هفته گذشته رافائل گروسی، دبیرکل آژانس از تهران حاصل شد و از جمله جلوی محدودیت بیشتر بازرسی‌های آژانس را گرفت. ایران تهدید کرده است که در صورت تصویب قطعنامه‌ ترویکای اروپایی توافق موقت با آژانس انرژی هسته‌ای را “فسخ” خواهد کرد. 

حسن روحانی در گفت‌وگو با مکرون تاکید کرد که هرگونه اقدام یا موضع غیرسازنده در شورای حکام می‌تواند به بروز چالش‌های جدید و پیچیده شدن وضعیت جاری منجر شود.

تماس تلفنی مرکل با روحانی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) در تماسی تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نگرانی‌های آلمان درباره تصمیم‌های جدید ایران را به اطلاع او رسانده بود.

مرکل از “عدم پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام” انتقاد کرده و گفته بود که در ارتباط با برجام به دیپلماسی فرصت بدهیم.

موضع مکرون در ارتباط با مذاکرات برجام

مانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از روی کارآمدن جو بایدن گفته بود که “با تمام توان” آماده است از هرگونه ابتکار آمریکا برای برقراری گفت‌وگو با ایران حمایت ‌کند.

مکرون در گفت‌وگویی ویدیویی با اندیشکده “آتلانتیک کانسل” مستقر در واشینگتن، گفته بود که حاضر است همچون یک “واسطه صادق و متعهد” عمل کند.

رئیس جمهور فرانسه هشدار داد که ایران به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده و زمان از سرگیری مذاکره با جمهوری اسلامی “با هدف کنترل زرادخانه موشکی و تقویت ثبات منطقه” فرا رسیده است. او همچنین شرکت دادن اسرائیل و عربستان در مذاکرات احتمالی آینده با ایران را هم لازم دانسته بود اما این پیشنهاد با مخالفت ایران روبرو شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مکرون بعدا در مصاحبه با شبکه خبری “العربیه” هم این موضوع را تکرار کرد و گفت در مذاکرات هسته‌ای جدید با جمهوری اسلامی باید کشورهای منطقه به‌ویژه عربستان سعودی حضور داشته باشند. وزارت خارجه ایران هم در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون اعلام کرد که برجام قابل مذاکره نیست.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.