رسانه خبری پیامِ ایرانی

محمود فکری از استقلال رفت؛ فرهاد در آستانه در ورودی<![CDATA[10 ساعت،۴۹ دقیقه

مدیران باشگاه استقلال، به صورت رسمی حکم به پایان همکاری با «محمود فکری» سرمربی این تیم دادند.

محمود فکری امروز در جلسه با «احمد مددی»، مدیرعامل این باشگاه شرکت کرد و پذیرفت که استعفای رسمی خود را تحویل هیات مدیره دهد. پیش از این برخی از اعضای هیات مدیره این باشگاه از بی‌میلی سرمربی استقلال برای تحویل استعفا خبر داده بودند.

محمود فکری در پایان جلسه با مدیران استقلال به خبرنگاران گفت: «این تصمیم برای همه حتما خیر است.»

او از استعفایش خبر داد و مدعی شد در روزهای آینده، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. محمود فکری در حالی با خبرنگاران مصاحبه می‌کرد که به صورت مداوم می‌خندید.

***

فوتبال ایران به صورت واقعی، محمود فکری را حدفاصل سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ شناخت؛ روزهایی که استقلال با قوانین جدید فدراسیون فوتبال برای تبدیل کردن لیگ‌های استانی به لیگ‌ کشوری، به دسته سوم سقوط کرد. او سال ۱۳۷۳ دوباره به استقلال بازگشت؛ ولی اوج هنرنمایی ‌وی در ابتدای دهه ۸۰ خورشیدی بود

سال ۱۳۸۲ وقتی «امیر قلعه‌نویی» به استقلال آمد، کمتر کسی انتظار داشت که این باشگاه حتی نزدیک به کورس قهرمانی شود.

«رولاند کوخ»، سرمربی آلمانی پیشین استقلال رفته بود و «کامران منزوی» به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای هیات مدیره جدید استقلال، وظیفه رایزنی با مرحوم ناصر حجازی را برعهده داشت. حجازی از کوچ دسته‌جمعی بازیکنان استقلال و جوان‌گرایی شتاب‌زده این تیم ناامید شده بود؛ پس قبول نکرد که از ابتدای فصل، سرمربی شود.

هیات مدیره استقلال پیشنهاد «کامران منزوی» برای نشاندن «امیر قلعه‌نویی» روی نیمکت استقلال (به صورت موقت) را پذیرفت. شخص منزوی درگفت‌وگو با هفته‌نامه «خبرجمعه» گفته بود: «ما امیر (قلعه‌نویی) را برای زنده ماندن می‌خواهیم، نه برای زندگی کردن.»

تیمی که تشکیل شده بود از بازیکنان رده‌های «امید» استقلال و «فجرسپاه» تهران و البته چند وفادار مانند محمود فکری، دربی را مقابل پرستاره‌ترین «پرسپولیس» دهه‌های اخیر برد. محمود فکری با شوتی از فاصله ۴۰ متری، گل پیروزی را زد. همان استقلال با کاپیتانی فکری، بدل شد به مدعی جدی قهرمانی و البته در پایان روی پله دوم نشست. 

آن روزها (مانند امروز) از نایب قهرمانی تیمش برافروخته نشد. کسی هم اعتراض نکرد. امیر قلعه‌نویی قهرمان آن تیم شد و محمود فکری بیش از پیش نماد تعصب به باشگاه. 

تصور عمومی این بود که محمود فکری با توجه به کاریزمای شخصیتی و دوری جستن همیشگی از حاشیه‌ها، می‌تواند جانشینی برای «امیر قلعه‌نویی» روی نیمکت استقلال و البته کمی متفاوت‌تر از او باشد.

امیر قلعه‌نویی در سال‌های اخیر، همواره گزینه اصلی سرمربی‌گری در این باشگاه و یکی از آلترناتیوهای سرمربیان استقلال بود.

با این وجود محمود فکری زمانی که به سرمربی‌گری استقلال رسید، رویه‌ای خلاف آن روزها را برگزید. او بخش عمده‌ای از وقت خود را صرف کُری‌های هواداری کرد.

 محمود فکری پس از دوران بازی‌گری خود و پیش از حضور در استقلال، در تیم‌های نساجی، نفت مسجدسلیمان، شاهین بوشهر، سرخ‌پوشان و آلومینیوم اراک به عنوان سرمربی روی نیمکت نشست.

آمارش در نساجی به قدری امیدوارکننده بود که هواداران استقلال انتظار داشته باشند، سرمربی جدید و جوان با یکی از بهترین استقلال‌های یک دهه اخیر، به راحتی صدر جدول را از آن خود کند.

او در حالی استقلال را ترک کرد که اعتراضات بازیکنان و هواداران به سبک مربی‌گری‌اش بالا گرفته بود.

محمود فکری هفته گذشته خطاب به هواداران ناراضی استقلال که در محل تمرین این تیم جمع شده بودند، گفت: «من بروم و کس دیگری بیاید، اوضاع عوض نمی‌شود.»

حالا «فرهاد مجیدی» برای سومین بار به نیمکت استقلال نزدیک شده است. او تاکنون دوبار به‌عنوان سرمربی جانشین، به استقلال آمد و هر دو بار گذشته در پایان فصل، ناگهان استقلال را رها کرده بود.

با وجودی که فرهاد مجیدی چه در دوران بازی‌گری و چه در زمان مربی‌گری، بارها استقلال را در میانه‌ راه تنها گذاشته است، اما جایگاهی ویژه میان هواداران استقلال دارد. جایگاهی که از از ۴ گل او مقابل پرسپولیس در دربی‌ها و نشان دادن عدد ۴ برای اولین بار در بازی مقابل پرسپولیس حاصل شد.

فرهاد مجیدی ۲۹ فروردین۱۳۹۱ وقتی با پیراهن «الغرافه» قطر مقابل پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفت و از سوی داور اخراج شد، عدد  ۴ را به تماشاگران پرسپولیس نشان داد که نشان از ۴ گل او به پرسپولیس بود. هواداران استقلال این عدد را به ۴ دربی پیاپی که پرسپولیس مقابل استقلال شکست خورد هم مرتبط می‌دانند.

استقلال هم‌اکنون با ۲۷ امتیاز در رده سوم و در فاصله ۶ امتیازی پرسپولیس قرار دارد.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.