رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو بین‌الملل؛ لزوم بررسی احتمال ″اعدام فراقضایی″ در سراوان | ایران | DWعفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند (۲ مارس) به انتشار تصاویری از درگیری‌های روزهای اخیر در منطقه مرزی سراوان به موضوع شلیک به سوی غیر نظامیان پرداخت. این سازمان حقوق بشری در توییتی نوشت: «وقتی ماموران بر خلاف قانون با سلاح گرم به افراد غیرمسلح شلیک می‌کنند، آنها یا قصد کشتن دارند یا اهمیت نمی‌دهند که عمل‌شان به احتمال قوی موجب مرگ می‌شود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عفو بین‌الملل بر همین اساس نوشت: «قتل‌های حاصل از چنین اقدامی نه تصادفی بلکه عمدی محسوب می‌شوند و باید به عنوان اعدام‌های فراقضایی مورد تحقیق قرار گیرند.» 

عفو بین‌الملل در توییت دیگری “روایت یک شاهد عینی” را منتشر کرده است: «با منت و زاری از سپاه خواستیم تا در را باز کنند. مردم مجبور به شکستن زنجیر شدند. اقدام به تیراندازی به سمت مردم و خودروها کردند. راننده ‌پنج-شش ماشین را کشتند. سوخت‌بران داد و فریاد کردند و سپاه به سمت آن‌ها هم تیراندازی کرد و بسیاری کشته و زخمی شدند.»

در روزهای اخیر اینترنت در مناطق درگیری قطع بوده است و اطلاعات زیادی درباره اعتراضات و اتفاقات منتشر نمی‌شود.

خبرگزاری‌های رسمی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند (دوم مارس) از حمله افراد مسلح گروه “جیش العدل” به خودروهای گشتی سپاه پاسداران در منطقه کشتگان شهرستان بم‌پشت هم خبر دادند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روابط عمومی و تبلیغات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران تأیید کرد که در حمله به نیروهای مهندسی سپاه در بم‌پشت یک نفر از “کارکنان مهندسی” مجروح و یک نفر هم مفقود شده است.

روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بدون اشاره به کشته شدن تعدادی از شهروندان در تیراندازی به سوخت‌بران گفت: «پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت‌بری، آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ وجه در شان و منزلت مردم و کشور نیست و باید همه تلاش کنند این وضعیت ناهنجار سریعا سامان یابد.»  

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.