سازمان گزارشگران بدون مرز از ولیعهد عربستان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی شکایت کرد<![CDATA[13 hours, 36 minutes

سازمان گزارشگران بدون مرز، شکایتی را علیه دولت عربستان، شاهزاده محمد بن سلمان و چند مقام دیگر دولت عربستان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی را به دادستان آلمان ارائه کرده است.

سازمان جهانی گزارشگران بدون مرز در شکایت خود، عربستان سعودی و مقاماتش را متهم به جنایت علیه بشریت برای سرکوب نظام‌مند روزنامه‌نگاران و دست داشتن در قتل جمال خاشقچی کرده و از دادستان آلمان خواسته تا پرونده تحقیق بر روی این مساله را به شکل علنی آغاز کند.

این شکایت نامه در تاریخ اول مارس ۲۰۲۱ به دادستان عمومی آلمان تحویل داده شده است. شکایتی با بیش از ۵۰۰ صفحه که به شرح جزییات پرونده ۳۵ روزنامه‌نگار می‌پردازد. یکی از آنها جمال خاشقچی است و ۳۴ روزنامه نگار دیگری که تجربه زندان داشته‌اند به همراه ۳۳ روزنامه‌نگاری که در حال حاضر در زندان‌های عربستان به سر می‌برند.

براساس آنچه گزارشگران بدون مرز می‌گوید، این شکایت به این دلیل به دادستان آلمان تسلیم شده زیرا که دادگستری این کشور اجازه پیگرد قانونی جنایت علیه بشریت را در نقاط دیگر جهان دارد.

در این شکایت به طور مشخص نام پنج نفر به عنوان «مظنونان اصلی» ذکر شده است؛ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، سعود القحطانی مشاور ولیعهد، احمد محمد اسیری معاون سابق اطلاعات، محمد العتیبی  سرکنسول در استانبول در زمان قتل جمال خاشقچی  و ماهر عبدالعزیز مطرب ، یک افسر اطلاعاتی که تیمی را که جمال خاشقی را شکنجه ، کشته و ناپدید کرد را رهبری می کرد.

گزارشگران بدون مرز تاکید می‌کند تمامی این افراد در جنایت مدام و گسترده علیه بشریت و وادار کردن روزنامه‌نگاران به سکوت نقش داشته‌اند.

جنایت علیه بشریت به حمله گسترده و سیستماتیکی گفته می‌شود که افراد با آگاهی کامل از این حمله علیه جمعیت غیرنظامی انجام می‌دهند. در این شکایت آمده است عربستان سعودی، روزنامه‌نگاران را که طبق قوانین بین‌المللی جمعیت غیرنظامی هستند، قربانی حملات گسترده و سیستماتیک می‌کند.

براین اساس، مظنونینی که نامشان صریحا در شکایت ثبت شده، به اتهام «قتل عمدی، شکنجه، خشونت جنسی و زورگویی، ناپدید شدن اجباری، محرومیت قانونی از آزادی جسمی و آزار و اذیت» متهم هستند.

کریستف دلوآر، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است: افرادی که مسئول آزار و شکنجه روزنامه نگاران در عربستان سعودی، از جمله قتل جمال خاشقچی هستند، باید پاسخگوی جنایت خود باشند.

او در ادامه گفته است با توجه به اینکه این جنایات «علیه روزنامه نگاران بدون وقفه ادامه دارد، ما از دادستان آلمان می‌خواهیم در مقابل این اقدامات موضع گرفته و تحقیقات را آغاز کند. هیچ کس نباید بالاتر از قوانین بین المللی باشد. به ویژه هنگامی که جنایات علیه بشریت در معرض خطر است. نیاز فوری به عدالت مدت هاست که به تاخیر افتاده است.»

از سوی دیگر دادستان کل آلمان گفته است که این شکایت را دریافت کرده است.

کریسیتن میهر، مدیر میز آلمان گزارشگران بدون مرز نیز گفته است: « اغاز رسمی تحقیات جنایی در آلمان در مورد جنایات علیه بشریت در عربستان سعودی اقدامی است که اولین بار روی می دهد.»

هشتم اسفند ماه، دولت آمریکا قسمتی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور درباره قتل جمال خاشقچی را منتشر کرد. براساس این گزارش، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرمان قتل خاشقچی را شخصا تاید کرده است.

این گزارش در سال ۲۰۱۸، پس از سفر «جینا هسپل»، رییس وقت سازمان «سیا» به استانبول برای تحقیق و بررسی مدارک پیرامون این قتل نوشته شده است اما «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری سابق امریکا مانع از انتشار عمومی این گزارش شده بود.

در این گزارش آمده است: «محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی عملیات استانبول را تایید کرده بود و هدفش بازداشت و یا قتل خاشقچی بوده است.»

جمال خاشقچی پس از ترک عربستان در سال‌های پش، ساکن واشنگتن دی سی آمریکا شده بود و برای روزنامه «واشنگتن پست» مقاله می‌نوشت.

او در اکتبر ۲۰۱۸ وقتی به کنسولگری عربستان در استانبول رفت به قتل رسید. براساس اسناد موجود مقامات سعودی رسما این قتل را پذیرفته‌اند اما تاکنون از مسئولیت قضایی در برابر آن خودداری کرده‌اند.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

نهادهای اطلاعاتی امریکا: دستور قتل خاشقچی را محمدبن سلمان صادر کرده بود

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *