رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا خواستار توقف خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شد


منبع: العربیه فارسى

سفارت آمریکا در شهر کابل چهارشنبه ۳ مارس با نشر اعلامیه‌ای خواهان توقف خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شد.

در این اعلامیه آمده است: «ایالات متحده خواهان توقف خشونت علیه خبرنگاران بوده و از تحقیقات سریع و پیگرد قانونی عاملان این ترورها، حمایت می‌کند. معافیت را خاتمه دهید از آزادی بیان دفاع کنید از خبرنگاران محافظت کنید».

در این اعلامیه به کشته شدن یما سیاوش مجری شبکه خصوصی طلوع نیوز نیز اشاره شده و آمده است: «سیاوش یکی از ۲۹ خبرنگار افغان است که از سال ۱۹۹۴ به این طرف به قتل رسیده است. یما سیاوش از جمله خبرنگاران نترس و شجاعی بود که در نتیجه یک حمله هدفمند، به قتل رسید. قاتلین وی هنوزهم شناسایی نشده‌اند».

یما سیاوش با دو همکارش در نوامبر ۲۰۲۰ در نتیجه یک حمله انفجاری در شهر کابل کشته شدند. او به تازگی در بانک مرکزی افغانستان آغاز به کار شده بود.
گفتنی است سفارت آمریکا در کابل در شرایطی خواهان توقف خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شده که در این روزها میزان خشونت علیه خبرنگاران در این کشور افزایش یافته است.

روز گذشته در نتیجه دو حمله مسلحانه جداگانه در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دو کارمند تلویزیون انعکاس کشته شدند و یک کارمند دیگر این تلویزیون زخمی شد. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

افزایش ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ۴ فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرد که سطح خشونت علیه خبرنگاران در این کشور ۲۶ درصد افزایش یافته است.

این کمیته با نشر گزارش سال ۲۰۲۰ خود نوشت، طالبان و داعش مسئول بیشترین خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران هستند و همچنان حکومت افغانستان در جایگاه دوم قرار دارد.

در این گزارش آمده بود، در سال ۲۰۲۰، کمیته مصونیت ۱۳۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را ثبت کرده که در مقایسه با ارقام سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد در صورتی که در سال گذشته میلادی ۱۰۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده بود.

در ادامه این گزارش ذکر شد، در سال ۲۰۲۰ میلادی پنج خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در نتیجه ترورهای هدفمند و دو نفر دیگر در نتیجه انفجار مین در افغانستان کشته شدند.

براساس این گزارش، طی سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۸ مورد مجروحیت، ۱۰ مورد ضرب و شتم، ۴۷ مورد تهدید، ۲۸ مورد بدرفتاری، توهین و تحقیر، ۱۳ مورد برخورد غیرقانونی توسط مدیران و مالکان رسانه‌ها و هفت مورد اختلاف خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان ثبت شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.