رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ: ارسال کالای پزشکی به ایران اشکالی ندارد


Share

پرزیدنت ترامپ بامداد پنجشنبه ۹ آوریل/ ۲۱ فروردین [به وقت تهران] در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید با صراحت اعلام کرد که ارسال کالای پزشکی به ایران اشکالی ندارد. در همان حال وزیر خارجه آمریکا هم گفت هیچ تحریمی در کار نیست که مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز که در این کنفرانس خبری حضور داشت گفت:

«شنیده‌ام که مردم درباره تحریم‌ها حرف می‌زنند. جهان باید بداند هیچ تحریمی درکار نیست که مانع کمک‌های بشردوستانه و ارسال تجهیزات پزشکی و دارویی به ایران شود.»

پمپئو در ادامه یادآوری کرد که ایالات متحده به ایران پیشنهاد ارسال کمک کرده اما ایران نپذیرفته است.

دوشنبه گذشته وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزارشی گفته بود هدف حکومت ایران دسترسی به منابع مالی برای حمایت از گروه‌های تروریستی است. در ادامه این گزارش وزارت خارجه آمریکا گفته است «تحریم‌ها مانع از رسیدن کمک‌ها به ایران نمی‌شوند» و تأکید کرده که ایالات متحده مجوزهای گسترده‌ای را برای فروش مواد خوراکی، فراورده‌های کشاورزی، دارو، و تجهیزات پزشکی از ایالات متحده به ایران در نظر گرفته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا گفته بود ضرورت دارد که در پی همه‌گیری جهانی بیماری کووید ۱۹ به طور شفافی برای کشورهای تحت تحریم معافیت‌های بشردوستانه در نظر گرفته شود. بورل گفته بود:

«من فکر می‌کنم کاملا ضرورت دارد که این موضوع روشن شود، چراکه برخی عاملان اقتصادی به خاطر این که ترس از مورد تحریم واقع شدن دارند، نسبت به مشارکت در جریان یافتن کمک‌های بشردوستانه بی‌میل هستند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۰ فروردین در جلسه هیأت دولت با لحن پرکنایه خاص خودش آمریکا را به «تروریسم درمانی» متهم کرده و گفته بود:

«ننگی تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا ایجاد شده است: آنها تاکنون در مسایل اقتصادی تروریست بودند از این پس در مسائل درمانی هم تروریست هستند.»

در همان حال دیوار تحریم‌های بانکی به سبب همه‌گیری کرونا در ایران تا اندازه‌ای ترک برداشته است. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ از رفع توقیف از دارایی‌های ایران در نزد کلیراستریم لوکزامبورگ خبر داد.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز گذشته (سه‌شنبه) در گزارشی ادعا کرد که دولت آلمان به بانک‌های ایرانی تحریم‌شده از سوی آمریکا اجازه می‌دهد تا در آن کشور فعالیت کنند. بانک‌های ملی، سپه، صادرات، بانک تجارتی ایران و اروپا و بانک خاورمیانه در آلمان شعبه دارند. ۳۰۰ میلیون دلار از موجودی ایران در بانک تجارتی ایران و اروپا از دو سال قبل تاکنون مسدود شده است.

بیشتر بخوانید:

از بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی رفع توقیف شد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.