رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | در ۱۰ ماه امسال؛ وقوع بیش از سیصد مورد خودزنی در همدان به قصد دریافت دیه در نتیجه گسترش فقر و تنگدستی


خبرگزاری هرانا – مدیرکل پزشکی قانونی همدان از کشف ۳۲۵ مورد خودزنی در مراکز پزشکی قانونی استان با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت در ۱۰ ماهه سال جاری خبر داد. این نوع بزهکاری در حالی گسترش پیدا کرده که تحلیلگران بزرگترین عامل آن را مشکلات معیشتی و وضعیت اقتصادی کشور می دانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، مدیرکل پزشکی قانونی همدان از کشف ۳۲۵ مورد خودزنی شامل ۲۳۴ مرد و ۹۱ زن با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت طی ۱۰ ماه گذشته سال جاری در مراکز پزشکی قانونی این استان خبر داد.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار کرد: “از ۳۲۵ خودزنی شناسایی شده در ۱۰ ماهه امسال، ۱۲۱ مورد غیرمنازعه و ۲۰۴ مورد منازعه و غیرمنازعه با هم بوده است”.

آرتین کمالی ادامه داد: “افرادی به قصد کلاهبرداری و دریافت خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر صدماتی متعدد و شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی می‌شود در خود ایجاد می‌کنند و در برخی مواقع این اقدام سبب نقص عضوهای ماندگار در افراد نیز می‌شود”.

کمالی با بیان اینکه تمام موارد خودزنی کشف شده به مراجع قضایی اعلام شده است، افزود: “افرادی که به خودزنی اقدام می‌کنند در بیشتر موارد نه فقط از آسیب رساندن به خود سودی نمی‌برند بلکه با مشکلات قانونی و قضایی نیز روبه‌رو می‌شوند”.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان خاطر نشان کرد: از دیگر اهداف این افراد را می توان دستیابی به مدارک و مستنداتی برای دفاع از خود و شکایت از طرف مقابل دعوا و در نهایت دریافت دیه و خسارت برشمرد. آسیب‌هایی از این دست ممکن است محصول خودزنی یعنی ایجاد آسیب بدون هیچ گونه درگیری و حادثه یا تلفیقی از نزاع و خودزنی یعنی افزایش صدمات متعاقب منازعه و درگیری باشد.

بنا بر گفته تحلیلگران، بزرگترین عامل افزایش این نوع بزهکاری ها در ایران، مربوط به مشکلات و وضعیت اقتصادی کشور  است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.