رسانه خبری پیامِ ایرانی

دیدار دایه شریفه با  فعالان مدنی، مادران داغ‌دار و خانواده زندانی‌های محبوس<![CDATA[9 ساعت،۷ دقیقه

«دایه شریفه»، مادر «رامین‌حسین‌پناهی»، زندانی کُرد که به همراه «زانیار و لقمان مرادی» در ١٧شهریور١٣٩٧ اعدام‌ شد، به دیدار برخی از مادارن ‌داغ‌دیده، فعالان مدنی و خانواده‌ زندانیان سیاسی محبوس در زندان رفت.

رامین که کوچک‌ترین فرزند دایه شریفه بوده، به اتهام عضویت در حزب کومله و شورش مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران، به اعدام محکوم شد. خانواده حسین‌پناهی و برادرش امجد، بارها تاکید کردند که رامین مسلح نبوده و تنها برای دیدار با مادرش به ایران آمده بوده است؛ بااین‌حال پیگیری‌های فعالان حقوق بشر و خانواده حسین‌پناهی جواب نداد و او بدون اطلاع به خانواده و وکیلش اعدام شد. حالا مادر او «شرافت زرینی» که در کردستان به دایه شریفه معروف است؛ بعد از اعدام فرزندش، علیه اعدام فعالیت می‌کند. با فعالان مدنی دیدار و با مادران داغ‌دار و خانواده زندانیان سیاسی همدردی می‌کند. 

یک منبع نزدیک به خانواده حسین‌پناهی به «ایران‌وایر» گفت که دایه شریفه هفته گذشته در سفر چند روزه خود به تهران، به دیدار «نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر و زندانی سابق، «حشمت‌الله طبرزدی»، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و برخی از مادران داغ‌دار از جمله «شهناز اکملی»، مادر «مصطفی کریم‌بیگی»، از کشته‌شدگان اعتراضات دی‌ماه١٣٨٨، «اکرم نقابدار»، مادر «سعید زینالی»، که پس از حمله به کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ در منزلش بازداشت و سپس ناپدید شد، رفته است. دایه شریفه در این دیدارها از مبارزه فعالان مدنی و مادران داغدار برای دادخواهی پشتیبانی و حمایت کرده است.

او همچنین با خانواده «محمد نوری‌زاد» فعال مدنی محبوس در زندان دیدار کرده است.

به گفته این منبع دایه شریفه به خانواده این زندانی محبوس گفته: «زمانی که رامین را از من گرفتند، محمد نوری‌زاد در کنار ما بود؛ او تنها نیست.»

دایه شریفه یکی از افرادی است که برای بخشش کسانی که حکم اعدام دارند، تلاش فراوانی می‌کند. تلاش‌هایش تا کنون هم بی‌ثمر نبوده و تاکنون چندین نفر با تلاش‌های او و دیگر فعالان کُرد، از اعدام رهایی یافته‌اند.

مطالب مرتبط:

مادر زانیار مرادی: با مرگ هر جوان، داغ زانیار برایم تازه می‌شود

اعدام زانیار و لقمان مرادی‌؛ شب آخر چه گذشت؟

مادر رامین حسین پناهی جایزه‌اش را به مادران قربانیان اعتراضات اخیر تقدیم کرد

اعدام در ایران؛ مادران انتظار

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.