رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر سعودی: مرسی با دخالت آمریکا برنده انتخابات مصر شد


  • مهرداد فرهمند
  • بی‌بی‌سی

محمد مرسی

احمد قطان وزیر مشاور در امور کشورهای آفریقایی عربستان سعودی می‌گوید برنده نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب مصر (سال ۲۰۱۲) احمد شفیق بود اما با دخالت آمریکا نام محمد مرسی به عنوان برنده انتخابات اعلام شد.

احمد شفیق همچون حسنی مبارک سابقه فرماندهی نیروی هوائی مصر را داشت و سپس به عنوان وزیر هوانوردی با توسعه ناوگان هوائی کشور و ساخت فرودگاه بزرگ قاهره، طرف توجه عمومی شد. چهار روز پس از بروز انقلاب در مصر (زمستان ۲۰۱۱) حسنی مبارک او را نخست وزیر کرد، به این امید که به فروخواباندن انقلاب کمک کند اما کاری از احمد شفیق بر نیامد و چند روز پس از کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت، او نیز از نخست وزیری کنار گذاشته شد.

در نخستین انتخابات ریاست جمهوری مصر که حدود شانزده ماه پس از انقلاب بر پا شد، احمد شفیق به عنوان نامزد مستقل و محمد مرسی به عنوان نامزد اخوان المسلمین به دور دوم انتخابات راه یافتند و پس از پایان رأی گیری و شمارش اولیه آراء، هر دو خود را پیروز انتخابات اعلام کردند. سرانجام نام محمد مرسی رسماً به عنوان برنده اعلام شد، هرچند نتیجه شمارش آرا نشان می‌داد که اختلاف رأی میان دو نامزد بسیار اندک است.

توضیح تصویر،

“قبل از اینکه رأیت به لاستیک زاپاس و تاجر دینی چهار میخ تنم را بلرزاند به این فکر کن که اگر با مرسی مخالفت کنی، ملحد و کافر و ضد اسلام خواهی بود و اگر با شفیق مخالفت کنی، مبارز و انقلابی و قهرمان خواهی بود. اعلام مخالفت با شفیق ممکن است اما اعلام مخالفت با مرسی غیرممکن”. (یکی از پست‌هایی که در زمان انتخابات مصر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد)

احمد قطان که در آن زمان سفیر عربستان سعودی در قاهره بود، دیشب در گفتگویی تلویزیونی که از شبکه روتانای خلیجی (مستقر در ریاض) پخش شد، گفت پس از انتخابات به او اطلاع داده می‌شود که احمد شفیق برنده شده و تیمی از پلیس برای حفاظت از او رهسپار محل سکونتش شده‌اند اما در همین اثنا، آن پیترسون سفیر آمریکا در قاهره وارد ماجرا می‌شود و نتیجه انتخابات به نفع محمد مرسی تغییر می‌یابد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.