رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا فدراسیون فوتبال بعد از بحرین و عراق برای میزبانی درخواست داد؟<![CDATA[0 دقیقه

احتمال انتخاب کشور بحرین به عنوان «میزبان متمرکز» رقابت‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در گروه «C» آسیا بالا رفته است. خبرگزاری «تسنیم» از چراغ سبز کنفدراسیون فوتبال آسیا به بحرین خبر داده است.

در گروه C انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در آسیا، تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌های ملی عراق، بحرین، کامبوج و هنگ کنگ هم‌گروه است و در رده سوم جدول قرار دارد.

***

۲۹ بهمن ۱۳۹۹، سایت «الفرات‌نیوز» عراق در گزارشی، از درخواست رسمی فدراسیون فوتبال این کشور به کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی از بازی‌های باقی‌مانده رقابت‌های انتخابی جام جهانی در گروه C خبر داد.

در این گزارش، «ورزشگاه بین‌المللی بصره» به عنوان ورزشگاه مورد نظر کشور عراق برای میزبانی این مسابقات معرفی شده بود.

ورزشگاه بین‌المللی بصره یکی از سه ورزشگاهی است که به صورت مستقیم توسط «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» که متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، ساخته شده است.

دی ۱۳۹۶، «محمدرضا داورزنی» در راس هیاتی که از ۱۸ مدیر بلندپایه وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و روسای فدراسیون‌های ورزشی تشکیل شده بود، برای افتتاح پروژه‌های سپاه پاسداران در عراق به نجف، کربلا، بغداد و بصره سفر کرد.  

به جز عراق که از ورزشگاه ساخت جمهوری اسلامی برای میزبانی از رقابت‌های باقی‌مانده جام جهانی استفاده کرده است، فدراسیون فوتبال بحرین نیز برای میزبانی این رقابت‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست داده بود.

بحرین پیش از عراق و هم‌زمان با اعلام زمان‌بندی جدید مسابقات انتخابی جام جهانی، دو پیشنهاد جداگانه را به فدراسیون فوتبال ایران و کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرد.

پیشنهاد بحرین به کنفدراسیون مشخصا برای دریافت میزبانی بازی‌های باقی‌مانده در گروه C بود. اما در نامه‌ای که بهمن سال جاری برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرد، از ایران خواست با میزبانی این کشور برای بازی‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی در ازای تامین تمامی هزینه‌های حضور تیم ملی ایران در منامه موافقت کند.

فدراسیون فوتبال ایران پیشنهاد طرف بحرینی را نپذیرفت اما هم‌زمان اقدامی هم برای گرفتن این میزبانی انجام نداد.

دلیل ارایه چنین پیشنهادی از سوی بحرین به ایران طبیعی به نظر می‌رسد. تا پیش از همه‌گیری کرونا و براساس برنامه پیشین انتخابی جام جهانی، تیم ملی فوتبال ایران باید در دور برگشت، میزبان تیم‌های ملی هنگ‌ کنگ، بحرین و عراق می‌شد و تنها یک بازی خارج را در خانه کامبوج برگزار می‌کرد. بحرین اما فقط در دو بازی مقابل هنگ کنگ و کامبوج شانس میزبانی داشت و باید سایر بازی‌های خود را در خانه حریفان برگزار می‌کرد. وضعیت تیم ملی عراق از بحرین هم دشوارتر بود؛ آن‌ها فقط در بازی مقابل کامبوج شانس میزبانی داشتند.

با شیوع کرونا، هم ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها ممنوع شد، هم رقابت‌هایی که به صورت مستقیم زیرنظر فیفا برگزار شده بودند، به تعویق افتادند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا ابتدا طرح میزبانی متمرکز تمامی مسابقات در کشورهای قطر و امارات را بررسی کرد. پرونده این طرح با وجود دشواری‌های اجرا، هنوز بسته نشده است.

شهر دوحه پیش از این هم میزبان رقابت‌های لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا در گروه‌های شرق و غرب بوده است. اما کنفدراسیون فوتبال آسیا سعی دارد میزبانی را میان کشورهای بیشتری تقسیم کند؛، مگر آن‌که چاره‌ای جز انتخاب کشور بی‌طرف نداشته باشد.

فدراسیون فوتبال ایران با وجود ماه‌ها فرصت برای اعلام درخواست رسمی میزبانی یا رایزنی شفاهی، تا عصر دیروز (چهارشنبه) هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام نداده بود.

خبرگزاری «ایسنا» دیروز به نقل از فدراسیون فوتبال نوشت: «با توجه به این‌که تا هفته آتی فرصت ارسال فرم‌های درخواست میزبانی دیدارهای باقی‌مانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه C و دیگر گروه‌ها وجود دارد، فدراسیون فوتبال ایران آمادگی خود را در گروه C، در بالاترین سطح پروتکل‌های بهداشتی و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اعلام کرد.»

هم‌زمان رسانه‌های ایران شانس بالای فدراسیون فوتبال بحرین برای اخذ میزبانی بازی‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی را به ملیت رییس کنونی کنفدراسیون فوتبال آسیا ربط دادند. «شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه»، رییس کنونی کنفدراسیون ملیتی بحرینی دارد و از خاندان سلطنتی این کشور است. اما طی سال‌های گذشته، نشانه دقیقی از حمایت او یا کنفدراسیون فوتبال آسیا از فوتبال بحرین به چشم نخورده بود.

آن‌چه برای کنفدراسیون برای پذیرفتن میزبانی یک کشور اهمیت پیدا کرده، مساله ضمانت اجرایی برای ایجاد «حباب امنیتی» در طول برگزاری مسابقات است.

عبارت حباب امنیتی نخستین بار توسط کشور قطر و پیش از آغاز میزبانی این کشور از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا استفاده شد. حباب امنیتی شامل مجموعه‌ای از پروتکل‌های بهداشتی بود که تمامی بازیکنان، مربیان، کادر همراه، داوران و ناظران مسابقات را برای مصونیت از ابتلا به کرونا دربر می‌گیرد. قطر در ساخت و حفظ این حباب، تحسین فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا را برانگیخت.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هم‌چنین پیش شرط‌هایی مانند «پایبندی به حق کپی‌رایت»، «پذیرفتن قوانین حق پخش تلویزیونی» و «رعایت بازی جوانمردانه» را برای اعطای میزبانی‌های خود به کشورها در نظر می‌گیرد.

پاییز سال ۱۳۹۹، کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ به نامه فدراسیون فوتبال ایران در مورد درخواست میزبانی فینال لیگ قهرمانان آسیا به سود باشگاه «پرسپولیس»، از مواردی مانند «بازی جوانمردانه اقتصادی»، «ویروس کرونا»، «امنیت»، «تجارت» و «امکانات» به عنوان پارامترهای اولیه کنفدراسیون برای تعیین میزبان یاد کرد و به ایران گفت در هیچ یک از این موارد صلاحیت لازم را ندارد.

یکی از موارد مورد بحث میان فدراسیون فوتبال ایران و کنفدراسیون فوتبال آسیا، مساله حق پخش تلویزیونی است. ۲۵ شهریور سال جاری، سایت رسمی کنفدراسیون در ایران فیلتر شد. دلیل این تصمیم، ممانعت کنفدراسیون فوتبال آسیا از واگذاری پخش مستقیم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به صداوسیمای جمهوری اسلامی بود.

اما دلیل این تحریم به سرقت‌های مکرر صداوسیما از تصاویر ماهواره‌ای و پخش بازی‌ها بدون پرداخت حق پخش برمی‌گشت.

در صورتی که میزبانی ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی به بحرین برسد، شانس صعود تیم ملی به مرحله نهایی انتخابی هم کم‌تر از قبل خواهد شد.

ایران در گروه C رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با دو پیروزی و دو شکست، در رده سوم جدول رده‌بندی قرار دارد. عراق با ۱۱ امتیاز، صدرنشین و بحرین با ۹ امتیاز، در رده دوم است. هر دو تیم یک بازی بیشتر از ایران برگزار کرده‌اند.

با این حال، تیم ملی ایران از تمامی بازی‌های مرحله برگشت این گروه پیروزی می‌خواهد تا به‌عنوان تیم اول راهی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شود.

طبق برنامه، فقط تیم‌های صدرنشین و دو تیم برتر دوم این گروه‌ها شانس حضور در رقابت‌های مرحله پایانی که در دو گروه پنج تیمی برگزار خواهند شد را دارند.

تیم ملی ایران حد فاصل روزهای ۱۳ تا ۲۵ خرداد سال ۱۴۰۰ باید چهار بازی به ترتیب مقابل تیم‌های ملی هنگ کنگ، بحرین، کامبوج و عراق برگزار کند.

مطالب مرتبط:

داورزنی در عراق چه می‌کند؟ بازدید از سازه‌های سپاه در عراق

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.