رسانه خبری پیامِ ایرانی

وندی شرمن: شرایط عوض شده و برای برجام توافق جدیدی لازم است | جهان | DW


وندی شرمن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای مقام معاونت وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه سوم مارس (۱۳ اسفند) برای تایید صلاحیت خود در برابر نمایندگان مجلس سنا قرار گرفت.

شرمن در این جلسه به پرسش‌های سناتورهای کمیته روابط خارجی سنا پاسخ گفت. توافق هسته‌ای با ایران و آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق یاد شده از جمله محورهای پرسش و پاسخ سناتورها و وندی شرمن بود.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از واشنگتن به اظهارات وندی شرمن در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا پرداخته است.

وندی شرمن در زمان کسب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ یکی از چهره‌های موثر در مذاکرات هسته‌ای با ایران بود. او در سخنان خود به ضرورت رویکردی متفاوت نسبت به توافق اتمی با ایران از سوی دولت بایدن اشاره کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بسیاری از سناتورهای آمریکا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را برای شرایط کنونی نامناسب می‌دانند. حتی برخی از سناتورهای دموکرات نیز با بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مخالف هستند.

از آن جمله می‌توان به سناتور دموکرات باب منندز اشاره کرد که اکنون ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنا را برعهده دارد. او نیز تاکید کرده است، توافق احتمالی جدید با جمهوری اسلامی بر سر مناقشه هسته‌ای این کشور “باید با شرایط کنونی تطبیق داده شود”.

رویکرد دولت بایدن به توافق هسته‌ای

شرمن در سخنان خود گفت، به باور او دولت بایدن بر آن نیست تا همان رویکردی را در قبال برنامه هسته‌ای ایران در پیش گیرد که شش سال پیش از سوی دولت اوباما صورت گرفت. باید یادآور شد که جو بایدن در آن هنگام معاون اوباما بود.

وندی شرمن (سوم از چپ)، یکی از چهره‌های موثر در شکل‌گیری توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، وین، نشست پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵

وندی شرمن (سوم از چپ)، یکی از چهره‌های موثر در شکل‌گیری توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، وین، نشست پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵

شرمن گفت که رویکرد بایدن در قبال توافق هسته‌ای با ایران “الزاما برخاسته از شرایطی است که اکنون در آن قرار داریم”.

گزینه پیشنهادی بایدن برای معاونت وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که اوضاع جهان از سال ۲۰۱۶ تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است.

او گفت: «شرایط تغییر کرده است، ژئوپلیتیک منطقه تغییر کرده است، و از این رو، رویکرد ما [در قبال مناقشه اتمی ایران] نیز باید متناسب با این تغییرات، تغییر کند.»

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

شرمن افزود، نمی‌تواند با صراحت بگوید که دولت بایدن چه سیاستی را درباره مناقشه اتمی با ایران در پیش خواهد گرفت، اما یک نکته برای او روشن است و آن اینکه دولت بایدن “به ایران اجازه نخواهد داد، خود را به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تجهیز کند”.

باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنا تاکید کرده است که موفقیت تصمیم دولت بایدن درباره ایران مشروط به همراهی هر دو حزب آمریکا است.

سناتورهای جمهوریخواه و از جمله سناتور ارشد این حزب در کمیته سیاست خارجی، جیم ریش نیز ضمن ابراز مخالفت با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بر لزوم همراهی هر دو حزب آمریکا در طراحی سیاست این کشور در قبال جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌ای ایران تاکید ورزیده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.