رسانه خبری پیامِ ایرانی

انصراف تروئیکای اروپایی از ارائه طرح قطعنامه علیه ایران | ایران | DWخبرگزاری آلمان روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) به نقل از منابع دیپلماتیک از انصراف ارائه طرح قطعنامه تروئیکای اروپایی خبر داد. به گزارش این خبرگزاری بریتانیا، آلمان و فرانسه (سه کشور اروپایی امضا‌ءکننده توافق هسته‌ای) اعلام کرده‌اند که قصد دارند از طریق دیپلماتیک مشکلاتی را که در ارتباط با توافق برجام پیش آمده حل کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز هم‌زمان با این اقدام روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) از سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه خواست با ارائه این قطعنامه در آژانس “سیاسی‌کاری نکنند”.

روحانی در جریان سخنرانی خود در تهران خطاب به تروئیکای اروپا تصریح کرد: «سه کشور اروپایی بایستی این را بفهمند که در این آژانس جای بازی سیاسی نیست و بایستی بازی سیاسی را کنار گذاشته و بدانند که در آژانس کار فنی را دنبال می‌کنند.»

او ارائه طرح قطعنامه کشورهای اروپایی آن هم درست پس از توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را “نادرست” خواند و تأکید کرد، این طرح می‌تواند مناسبات ایران را با آژانس تخریب کند و سه کشور اروپایی نباید چنین اجازه‌ای بدهند.

یک روز پیش از انصراف تروئیکای اروپایی و سخنان روحانی، میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طرح قطعنامه‌ای تروئیکای اروپایی را “یک آزمایش سیاسی بسیار خطرناک” دانست.

به باور او تصویب این “قطعنامه احمقانه” می‌تواند دورنمای احیای توافقنامه برجام را آن هم درست در زمانی که امکان‌پذیر شده، برهم بزند.

در پیش‌نویس قطعنامه‌ ارائه شده تروئیکای اروپایی به شورای حکام از جمله به عدم پاسخگویی روشن جمهوری اسلامی نسبت به کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای این کشور اشاره شده بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تصویب این قطعنامه می‌توانست توافق‌های اخیر ایران و آژانس را هم بی‌اثر کند؛ توافق‌هایی که در دیدار هفته گذشته رافائل گروسی، دبیرکل آژانس از تهران حاصل شده و از جمله جلوی محدودیت بیشتر بازرسی‌های آژانس را گرفت.

ایران تهدید کرده است که در صورت تصویب قطعنامه‌ تروئیکای اروپایی توافق موقت با آژانس انرژی هسته‌ای را “فسخ” خواهد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.