رسانه خبری پیامِ ایرانی

عربستان ادعای حوثی‌ها در حمله به تاسیسات آرامکو را تایید نکرد | جهان | DW


یحیی سریع، سخنگوی شورشیان حوثی در صنعا روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) از شلیک موشک‌ به سمت تاسیسات شرکت نفتی عربستان “آرامکو” در جده گزارش داد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی که از دولت قانونی یمن پشتیبانی می‌کند صبح پنج‌شنبه ۱۴ اسفند از رهگیری و سرنگونی یک فروند پهپاد شبه‌نظامیان حوثی که به سوی شهر خمیس مشیط سعودی هدایت شده بود گزارش داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ائتلاف یاد شده روز چهارشنبه نیز از رهگیری و نابودی یک فروند پهپاد حوثی حاوی مواد منفجره خبر داد. این پهپاد به سوی منطقه جازان واقع در جنوب عربستان  سعودی پرواز می‌کرده است. 

عربستان سعودی و ائتلاف نظامی کشورهای عربی “شلیک موشک به آرامکو در جده” را تا کنون تائید نکرده‌اند.

شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران پیش از این نیز بارها با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک به شهرهای عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

حمله به آرامکو

آرامکو یک شرکت نفتی و راهبردی دولتی عربستان است و حمله به آن می‌تواند حتی بهای نفت در بازار جهانی را  نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دولت عربستان در سپتامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که دو مجتمع نفتی متعلق به شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) با بیش از ۲۰ پهپاد و حداقل ۱۲ موشک هدف قرار گرفته‌اند.

مقام‌های نظامی عربستان در آن زمان بقایای موشک‌های کروز و پهپادهایی را نشان دادند که به گفته آنها متعلق به ایران بودند.

شبکه خبری “سی‌بی‌اس” آمریکا پنج روز بعد از این حمله گزارش داده بود که حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صورت گرفته است. طبق این گزارش شرط آیت‌الله خامنه‌ای تنها این بوده که حمله باید طوری انجام شود که شرکت ایران در آن قابل‌ انکار باشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شورشیان حوثی در ماه‌های اخیر حملات خود را افزایش دادند.

جنگ داخلی یمن تبدیل به یک جنگ نیابتی بین ایران و عربستان و اکنون به جنگی فرسایشی تبدیل شده است.

به گفته سازمان ملل متحد یمن به علت جنگ داخلی طولانی و پرخشونت در فاجعه انسانی کم‌مانندی گرفتار شده است. میلیون‌ها نفر از جمعیت این کشور کوچک که میان دو جبهه‌ متخاصم گرفتار شده‌اند، از فقر و گرسنگی رنج می‌برند.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.