رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ ابتلای ۸۳۵ نفر و درگذشت ۱۱ نفر طی ۲۴ ساعت | ایران | DW


علیرضا رئیسی، معاون درمان وزارت بهداشت، اعلام کرد در ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۸۳۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۱ نفر از مبتلایان جدید فوت کرده‌اند. به گفته رئیسی تعداد مبتلایان به کرونا در ایران تا امروز ۱۳ اسفند (۳ مارس) به دو هزار و ۳۳۶ نفر رسیده و ۴۳۵ نفر از مبتلایان هم بهبود یافته و از مراکز درمانی مرخص شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اما برخی از اپیدمیولوژیست‌های ایرانی هشدار دادند که وضعیت کرونا در ایران بحرانی است و همچنان شیوع این ویروس در سیر صعودی قرار گرفته است.

سعید هاشمی نظری، اپیدمیولوژیست و دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به خبرگزاری ایرنا گفته است که “هنوز اطلاعات و داده جامع و کاملی از موارد قطعی و مشکوک وجود ندارد” و دلیل آن هم کمبود کیت تشخیص است که باعث می‌شود از همه افراد تست گرفته نشود.

ابتلا به بیماری کرونا در میان مسئولین بیشتر می‌شود

رسانه‌های داخل هر روز از فوت و ابتلای بیشتر مسئولین گزارش می‌دهند. احمد تویسرکانی، مشاور رئیس قوه قضائیه، شامگاه دوشنبه ۱۲ اسفند (۲ مارس) به علت ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بقیه‌الله فوت کرد.

تویسرکانی رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک در ایران بود و سپس به عنوان مشاور ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه منصوب شد. مشاور رئیس قوه قضائیه تنها مقام ایرانی نیست که به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشته است.

محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح دوشنبه ۱۲ اسفند در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت

محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح دوشنبه ۱۲ اسفند در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت

محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی هم صبح دوشنبه ۱۲ اسفند در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. میرمحمدی در بیمارستان “مسیح دانشوری” تهران، یکی از مجهزترین بیمارستان‌های پایتخت ایران بستری بود.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که دکتر محمد جهانگیری، معاونت نظارت و فنی سازمان نظام پزشکی نیز به دنبال بروز علائم مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شد. در گزارش ایسنا آمده است که در حال حاضر اوضاع عمومی او خوب است. دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور نیز به کرونا ابتلا یافته است.

هم ‌زمان با انتشار این خبرها اعلام شد که ۲۳ نماینده مجلس نیز به ویروس کرونا مبتلا شدند.

عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه سوم مارس (دوازدهم اسفند) علت ابتلای نمایندگان مجلس را “ارتباط تنگاتنگ آنان با مردم” دانست و گفت که جلسات علنی مجلس فعلاً اجازه تشکیل ندارد.

نایب رئیس مجلس به نمایندگان توصیه کرده است که  “فعلاً ارتباط خود را با مردم قطع کنند تا آسیبی متوجه آنها نباشد”. این مقام عالی مجلس ایران اطلاع داده است که “ملاقات‌های مردمی با نمایندگان موقتاً لغو است و ما از نمایندگان و منتخبان تقاضا می‌کنیم که در ایام نوروز با مردم ارتباطی نداشته باشند”.

در ارتباط با این موضوع که آیا نمایندگان ناقل بیماری بودند و یا اینکه این نمایندگان در تماسی تنگاتنگ با مردم به ویروس کرونا ابتلا یافتند هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

تبعیض در تست تشخیص کرونا 

اما با شیوع ویروس کرونا در ایران مسئولین بلافاصله تست تشخیص کرونا انجام دادند. این اتفاق سبب انتقاد حتی رسانه‌های داخل کشور شد و آن را “تبعیض‌ در انجام تست تشخیص کرونا” دانستند. چونکه مسئولانی که حتی علائم ابتلا به کرونا را هم نداشته‌اند تست داده‌اند.

یک پزشک در این رابطه به ایرنا گفته است تست کرونا هزینه بالایی دارد و تست اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس آن هم در حالیکه هنوز علائمی از ابتلا به کرونا نداشتند “غیراخلاقی” است چونکه در شرایط کمبود کیت تشخیص کرونا ضرورت آن برای بیماران نیازمند است. پزشکی که با ایرنا صحبت کرده گفته است: «برای اینکه بیمار مشکوک به کرونا بستری شود، باید در درجه اول تب بالای ۳۷/۵ داشته باشد و دوم افت سطح اشباع اکسیژن خونش کمتر از ۹۰ باشد. اگر این موارد را داشته باشد، جزو موارد مشکوک به کروناست سپس از این بیمار تست PCR می‌گیرند. اما انجام تست رایگان برای مسولین اولویت داشته است.»

تعطیلی دروس حوزه علمیه

معاونت آموزشی حوزه‌های علمیه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «تعطیلی درس‌های حوزه به صورت انبوه و تجمعی در تمام سطوح و مقاطع تا عادی شدن شرایط و عبور از این مرحله ادامه خواهد یافت.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تعطیلی درس‌های حوزه علمیه قم این خطر را هم بیشتر کرده است که طلاب که از نقاط مختلف کشور به قم آمده‌اند خود به انتقال و شیوع ویروس کرونا کمک کنند. شهر قم که در ابتلا به ویروس کرونا جایگاه نخست را دارد و به بسیاری از شهرهای ایران و حتی کشورهای همسایه از این شهر ویروس کرونا انتقال یافته هنوز قرنطینه نشده است. این شهر بیشترین تلفات و ابتلا به ویروس کرونا را هم دارد و همچنان در صدر ابتلا به بیماری کرونا قرار گرفته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.