رسانه خبری پیامِ ایرانی

آژانس دارویی اروپا مجوز واکسن اسپوتنیک را بررسی می‌کند | جهان | DWتولیدکنندگان واکسن ضدکرونای روسی “اسپوتنیک وی” گفته‌اند، در صورت صدور مجوز، آماده‌اند از ماه ژوئن سال جاری میلادی واکسن ۵۰ میلیون شهروندان اروپایی را تأمین کنند. آنها ابراز امیدواری کرده‌اند که درگیری‌های سیاسی مانع از ارسال واکسن نشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس دارویی اروپا (EMA) بررسی مجوز واکسن روسی “اسپوتنیک وی” را آغاز کرده است. این نهاد مستقر در لاهه روز پنجشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) اعلام کرد که روند “بررسی چرخشی” برای مجوز واکسن روسی را آغاز کرده است.

در روند “بررسی چرخشی” (Rolling Review)، پیش از آنکه تمام داده‌های لازم برای صدور مجوز ارائه شوند، نخست نتایج علمی و آزمایش‌های بالینی یکی پس از دیگری مورد بررسی تحلیلی قرار می‌گیرند. آژانس دارویی اروپا در مورد تمام واکسن‌هایی که تاکنون مجوز آن را صادر کرده نیز به همین گونه رفتار کرده است.

این روند چند هفته به طول می‌انجامد و در مورد واکسن آسترازنکا این بررسی سه ماه به طول انجامید. پس از اتمام روند بررسی مجوز از سوی آژانس دارویی، تولیدکننده می‌تواند به طور صوری درخواست صدور مجوز را بدهد.

نشریه تخصصی “لانست” در اوایل فوریه سال جاری، بر پایه یک پژوهش نوشت که میزان تأثیرگذاری واکسن “اسپوتنیک وی” در فاز سوم و آخر تحقیقات بالینی، بالغ بر ۹۱،۶ درصد بوده است.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی در مناطق مختلف روسیه، بخش اعظم مردم این کشور تمایلی به تزریق واکسن روسی “اسپوتنیک وی” از خود نشان نمی‌دهند.

مرکز “لوادا” این نظرسنجی را انجام داده است. علت عدم تمایل ۶۲ درصد از مردم روسیه نسبت به تزریق واکسن “اسپوتنیک وی” عوارض جانبی آن اعلام شده است. گفته می‌شود که این واکسن ایجاد تب و همچنین ضعف در افراد می‌کند.

در ایران تزریق این واکسن به کادر پزشکی و درمانی و افراد در خطر از ۲۱ بهمن آغاز شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.