رسانه خبری پیامِ ایرانی

حملات موشکی به میدان هوایی بگرام افغانستان پس از آزادی زندانیان طالبانمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو مستقر در افغانستان تایید کرد، میدان هوایی بگرام در شمال کابل بامداد پنج شنبه ۹ آوریل آماج پنج حمله موشکی قرار گرفت.

ماموریت حمایت قاطع در توییتی نوشت، در این حملات موشکی به کسی آسیبی نرسیده است و چگونگی وقوع این رویداد توسط نیروهای امنیتی افغان بررسی می شود.

در همین حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: «حوالی ساعت ۵:۴۰ دقیقه صبح امروز(پنج شنبه) تعداد پنج فیر مرمی شارتکی که در غرفه موتر کرولا جابجا گردیده بود از ساحه قریه قلعچه به استقامت میدان هوایی بگرام شارت گردید موتر حریق شد».

آرین اضافه کرد، این رویداد تلفاتی در قبال نداشته و قضیه تحت بررسی قرار دارد. هنوز مسئولیت این حملات را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

میدان هوایی بگرام در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال شهر کابل واقع است و مرکز پایگاه نیروهای خارجی می باشد.

این حملات موشکی در شرایطی رخ داده که شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه ۸ آوریل ۲۰۲۰ با نشر اعلامیه‌ای نوشت، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور ۱۰۰ زندانی طالبان آزاد شدند.

در این اعلامیه آمده: «براساس فرمان مورخ ۲۰ حوت (اسفند) ۱۳۹۸، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز(چهارشنبه ۸ آوریل) ۱۰۰ زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شده، این ۱۰۰ زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

tesla stock dollarssvendborg pronunciation دانلود آهنگ امین داداشی به نام شو آفدانلود آهنگ بهزاد اکبرپور به نام عاشقمShart Bastamvandewalwww خامنه ای