رسانه خبری پیامِ ایرانی

زمین‌لرزه ۷،۲ ریشتری در نزدیکی سواحل نیوزلند | محیط زیست | DW


پنجشنبه شب ۵ مارس (به وقت محلی) زمین‌لرزه شدیدی با قدرت ۷،۲ ریشتر در عمق دریا در نزدیکی یک ساحل نیوزلند، تمام منطقه را به لرزه درآورد.

نیوزلند در جنوب شرقی استرالیا در دریای تاسمانی قرار دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان پژوهش‌های زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد که این زمین‌لرزه در عمق ۲۰،۸ کیلومتری (۱۳ مایلی) زیر اقیانوس، و در ۱۷۴ کیلومتری شمال شرقی شهر گیسبورن رخ داده است. شهروندان این شهر ۳۵هزار و ۵۰۰ نفره گفته‌اند که زمین‌لرزه را به سطح خفیف تا متوسط حس کرده‌اند. از ساکنان حاشیه ساحل شهر خواسته شده منطقه را تخلیه کنند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سامانه هشدار سونامی آمریکا نخست نسبت به وقوع یک سونامی هشدار داد که امواجی با ارتفاع ۳۰ سانتیمتر تا یک متر خواهد داشت. اما سپس با تعدیل ارزیابی خود اعلام کرد که خطر سونامی از سر گذشته است.

Karte - Erdbeben bei Neuseeland - EN

با هشدار اولیه سونامی، سازمان حفاظت مدنی نیوزلند از ساکنان مناطق ساحلی خواست خود را به مناطق پرارتفاع برسانند.

به گزارش رسانه‌های این کشور، لرزش‌هایی در سراسر این منطقه، از جمله شهرهای بزرگی چون آوکلند، ولینگتون و کریست‌چرچ حس شده است. هنوز از میزان خسارت یا آسیب‌های جانی خبری نرسیده است.

در سال ۲۰۱۱ زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶،۳ ریشتر کلانشهر کریست‌چرچ را به لرزه درآورد که در پی آن ۱۸۵ نفر جان خود را از دست دادند و بخش بزرگی از مرکز شهر ویران شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.