چه طور خودمان را بپذیریم و با بدن خود آشتی کنیم؟<![CDATA[8 hours

شایا گلدوست

من، «شایا گلدوست»، زن ترنس و کنش‌گر جامعه رنگین‌کمانی، هر هفته دوشنبه در اینستاگرام «ایران‌وایر» با یک کنش‌گر در این حوزه درباره مسایل مربوط به جسم و روان این جامعه گفت‌وگو می‌کنم. بسیاری از افراد ترنس برای رسیدن به ظاهر مطلوب منطبق با جنسیتی که برای خود تعریف می‌کنند، رو به هورمون‌تراپی و انجام برخی از جراحی‌ها می‌آورند. اما میزان این تغییرات در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

این افراد چه‌طور می‌توانند با بدن خود آشتی کنند؟ «کیمیا تهرانی»، فعال جنبش مثبت‌نگری این هفته در لایو اینستاگرامی درباره پذیرش و آشتی با بدن خود می‌گوید. در زیر، بخشی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این لایو اینستاگرامی مطرح شد را می‌خوانید:

***

دلیل این‌که برخی افراد با بدن خود احساس بیگانگی می‌کنند، چیست و تعاریف کلیشه‌ای چه قدر در ایجاد این احساس موثر هستند؟

  • افراد به دلایل مختلف با بدن خود احساس بیگانگی و یا نفرت می‌کنند. یکی از این دلایل می‌تواند تعاریف کلیشه‌ای از زیبایی باشد که در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف وجود دارد. هر فردی ممکن است در زمانی دچار اختلال با تصویر جسمی خود شود. رسانه‌ها می‌توانند یکی از مهم‌ترین دلایلی باشند که افراد را دچار این احساس می‌کنند.

نقش رسانه‌ها در تولید این کلیشه‌ها چیست؟

  • رسانه‌ها با دیکته کردن یک الگوی تعیین شده از ظاهر و بدن انسان‌ها، این باور را به افراد انتقال می‌دهند که برای پذیرفته و مورد قبول واقع شدن و لایق خوش‌بختی بودن باید با این الگوها مطابقت داشته باشند، در غیر این صورت به محصولاتی نیاز دارند که با مصرف آن‌ها، خود را با آن الگوها منطبق کنند. همه ما به شکلی فریب این صنایع بزرگی زیبایی را می‌خوریم؛ جدا از این‌که چه سنی، چه سطح سواد و چه میزان آگاهی داریم.

 شاید در واقعیت تنها پنج درصد از افراد این‌گونه باشند. معمولا ۹۵ درصد دیگر انسان‌ها در فیلم‌ها و تبلیغات نمونه مشابهی ندارند که این باعث می‌شود افراد احساس کنند غیرعادی هستند.

کلیشه‌های فرهنگی در جوامع مختلف و به ویژه در جامعه ما در دامن زدن و بازتولید کلیشه‌های جنسی و جنسیتی چه‌قدر تاثیرگذارند؟

  • در جامعه ما، مردان و زنان می‌بایست ظاهری مشخص داشته باشند تا مورد قبول واقع شوند. البته به نظر من، مردان در جامعه ما فشار کمتری را نسبت به زنان احساس می‌کنند. اما در نسل جوان این روند رو به افزایش است. این رویه به مرور چارچوب‌ها و کلیشه‌های جنسی و جنسیتی که معمولا ریشه‌های فرهنگی دارند را تنگ‌تر و فشار بیشتری را به افراد وارد و حتی حس رقابت ایجاد می‌کنند.

مادامی که تلاش افراد برای هر چه بیشتر منطبق بودن با تعاریف کلیشه‌ای موجود یک انتخاب شخصی باشد، جای نگرانی کمتری دارد. اما از آن‌جایی که فشارهای محیطی و الگوهای اشتباه در آن جامعه تبدیل به عاملی برای اجبار می‌شوند، می‌بایست نگران بود.

قشر رنگین‌کمانی، به ویژه افراد ترنس در جوامع جنسیت‌زده بیشتر از دیگر اقشار قربانی این چارچوب‌ها و کلیشه‌های جنسی و جنسیتی هستند. زیرا وقتی یک زن ترنس هویت جنسیتی خود را ابراز و برای خانواده و اطرافیان آشکارسازی می‌کند، برای اثبات هویت جنسیت زنانه خود می‌بایست بیشتر تلاش کند تا بتواند خود را در این چارچوب‌ها و قالب‌های از پیش تعیین شده بگنجاند و مورد پذیرش قرار بگیرد. گاهی این چارچوب‌ها و کلیشه‌ها آن‌قدر تنگ می‌شوند که به عنوان مثال، برای قد زنان نیز محدوده نرمال تعریف می‌کنیم و اگر زن ترنسی به دلیل این‌که با بدن منتسب به مردانه متولد شده، با الگوهای تعریف شده مطابقت نداشته باشد، جنسیت زنانه او نیز به رسمیت شناخته نمی‌شود. همین‌طور مردان ترنس نیز تمام تلاش خود را می‌کنند تا مرد مورد پسندی باشند که جامعه از آن‌ها انتظار دارد، در غیر این صورت هویت جنسیتی مردانه آن‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شود.

ترنس‌ها به دلیل تفاوت شرایط ظاهری و جسمی خود با المان‌هایی که برای سنجش مردان و زنان تعریف شده‌اند، چه فشارهایی را متحمل می‌شوند و برای حفظ سلامت روحی و روانی خود بهتر است چه کار کنند؟

  • ترنس‌ها برای این که حس پذیرش بیشتری در گروهی که خود را با آن هویت‌یابی می‌کنند به دست بیاورند، به دنبال الگوهای آن گروه جنسیتی می‌روند و با الگوهای کلیشه‌ای مواجه می‌شوند که برای مورد قبول و پذیرش واقع شدن، باید خود را با آن‌ها منطبق کنند. این الگوهای اشتباه نیز مدام برای تداوم و بقای صنعت زیبایی بازتولید می‌شوند.

بسیار خوب است که ما خودمان و تفاوت‌هایمان را بپذیریم. همه ما یک قدر و سایز متفاوتی با دیگران داریم. داستان زندگی، موقعیت و وضعیت اجتماعی ما متفاوت هستند. اگر برای به صلح رسیدن با خودمان تلاش کنیم، کمتر وارد بازی‌های کلیشه‌ای می‌شویم. اگر سعی کنیم خودمان را بپذیریم، کمتر درگیر الگو‌هایی خواهیم شد که برای‌مان تعیین شده‌اند. چون این الگوها مدام در حال تغییر هستند.

مطالب مرتبط:

این‌جا جهنم است؛ روایت مهسا، زن ترنس ساکن تهران

مسبب رنج پیدا و پنهان ترنس‌ها کیست؟

تجربه ناخوشایند یک ترنس؛ هویت جنسیتی‌ مردانه‌ام بازیچه نادانی ماموران پلیس شد

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *