رسانه خبری پیامِ ایرانی

سانتریفیوژهای جدید در نطنز و تهدید به غنی‌سازی بالا در گرماگرم بحران کرونا | ایران | DW


گسترش ویروس جدید کرونا در جهان ادامه دارد و طبق آخرین آمار رسمی شمار مبتلایان شناسایی شده که به این ویروس مبتلا هستند، از مرز

۵ /۱ میلیون نفر نیز گذشته است. ایران نیز سخت با این بحران دست و پنجه نرم می‌کند و در رتبه‌بندی جهانی شمار مبتلایان در رده ششم قرار دارد.

به گزارش روزنامه سوئیسی نویه زوریشر سایتونگ، علیرغم افزایش پیگیر شمار مبتلایان و فوتی‌های کووید ۱۹ فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و کرونا هم نتوانسته است برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

حال حتی قرار است که تأسیسات اتمی نطنز به نسل تازه‌ای از سانتریفیوژها مجهز گردد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) از ادامه توسعه فعالیت‌های اتمی و “رونمایی” از نسل جدید سانتریفیوژها خبر داد بود.

به گفته صالحی در چارچوب فعالیت‌های هسته‌ای پروژه‌هایی هم به شکل موفقیت‌آمیز توسعه یافته‌اند، از جمله برای تولید انبوه تجهیزات پزشکی که در بخش‌های بهداشتی و درمانی مورد نیاز هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

از دید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز برنامه هسته‌ای این کشور “پیشرفته‌تر” از سطح این برنامه پیش از توافق هسته‌ای است که در سال ۲۰۱۵ در پی مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه ۵ + ۱ حاصل شد.

کشورهای غربی بر آن بودند که از طریق توافق هسته‌ای امکان استفاده مسالمت‌آمیز ایران از انرژی اتمی را فراهم آوردند و در عین حال جلوی دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح‌های هسته‌ای را بگیرند.

خروج یکطرفه آمریکا در سال ۲۰۱۸ اما تمام محاسبات را بر هم زد و سبب شد که ایران پس از فرجه‌ای یک ساله که برای خود در نظر گرفته بود، مرحله به مرحله از برجام خارج شود.

تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در پی خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ پیوسته افزایش داشته و ترامپ نیز کوشیده است، ایران را با سیاست “فشار حد‌اکثر” به نرمش وادارد.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از آمادگی ایالات متحده برای “معامله” با ایران سخن گفته است. او به تازگی در مورد امکان رفع یا کاهش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی متذکر شده بود، اگر چرخشی در رویکرد رهبری ایران نمایان شود، آمریکا نیز آماده است.

ترامپ ضمن اشاره به مشکلات متعدد ایران به ویژه در زمینه اقتصادی گفت: «من واقعا بر این باورم که آنها [مقامات ایران] خواهان معامله هستند، ولی نمی‌دانند چگونه شروع کنند. شروط ما هم بسیار ساده است: چشم‌پوشی از سلاح‌هسته‌ای».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

او افزود که تنها کاری که ایران باید بکند، انجام تماسی تلفنی است. به گفته ترامپ اما ایرانیان “مغرور هستند و سختشان است که گوشی را بردارند” و تلفن بزنند، در حالی که به شکلی ساده می‌توانستند مشکل کشورشان را حل کنند.

ترامپ امتناع تهران از مذاکره را به “توصیه‌های بدی” نسبت داد که به گفته او جان کری، وزیر سابق خارجه آمریکا، به مقامات ایران کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در این میان کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گزارشی در مورد روند اجرای برجام ارائه و تأکید کرده است، “چنانچه اتحادیه اروپا تضمین عملی برای اجرای برجام ندهد، ضمن محدودیت همکاری با آژانس انرژی اتمی، غنی‌سازی گسترده اورانیوم را در پیش می گیریم”.

در این گزارش که روز چهارشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) در مجلس قرائت شد، همچنین تأکید شده که ادامه برجام تنها در صورتی ممکن است که “اتحادیه اروپا علاوه بر ایفای نقش و اجرای بدون کم و کاست تعهدات خود در برجام، عدم اجرای تعهدات آمریکا را نیز با سپردن تعهدات و تضمین‌های عملی جبران نماید”.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران علیرغم ادامه فعالیت‌های هسته‌ای گفته است که جمهوری اسلامی در هر لحظه حاضر به اجرای تعهداتش است، مشروط بر آنکه دیگر شریکان توافق نیز به تعهدات خود عمل کنند و از جمله دست به رفع تحریم‌های علیه ایران بزنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

دانلود آهنگ دهناد به نام دو نفرهcustomدوربین عکاسی 5d Crossbar theoremAbraham Isaac Kook10 1073 pnas 1815423116vlc player دانلود Zenodotuschile time rudersdal autohus دانلود آهنگ سجاد ملتفت به نام بد شدمus embassy in burkina faso ø ø ù 133 ø ù 134 ø ù 132 û 140 ù 132 û 140 ø ø ù 130دانلود آهنگ حامد شیخ به نام پدر