کرونا؛ رکورد تازه بیکاری در کانادا، یک میلیون نفر فقط در ماه مارس

به اشتراک گذاشتن


کانادا همه مشاغل غیرضروری، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز گردشگری و غیرضروری را تعطیل کرده است. از جمله مرکز خرید ایتان در تورنتو.حق نشر عکس
Toronto Star via Getty Images

Image caption

کانادا همه مشاغل غیرضروری، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز گردشگری و غیرضروری را تعطیل کرده است. از جمله مرکز خرید ایتان در تورنتو.

همه‌گیری ویروس کرونا منجر به ثبت رکورد جدیدی بیکاری در کانادا شده است. دولت این کشور تنها در ماه مارس گذشته یک میلیون تقاضای بهره‌مندی از تسهیلات بیکاری دریافت کرده است.

نرخ بیکاری در این کشور اکنون به ۷.۸ رسیده است. کانادا با هدف کنترل کرونا تمامی مشاغل غیرضروری را تعطیل کرده و از همه مردم کشور خواسته در خانه بمانند.

این بزرگترین آمار ثبت بیکاری ظرف یک ماه از آغاز ثبت چنین داده هایی در کانادا است که از ۴۴ سال پیش (۱۹۷۶) شروع شده است.

بنابر داده‌شمار دانشگاه جانز هاپکینز که به طور لحظه‌ای آمارهای مربوط به همه‌گیری کرونا را منتشر می‌کند کانادا تا روز پنجشنبه (نهم آوریل) ۱۹۷۷۰ مبتلا به ویروس کرونا شناسایی کرده است و ۴۶۱ نفر هم در این کشور جان خود را به علت بیماری کووید۱۹ از دست داده‌اند.

این در حالی است که تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور، در همسایگی ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد که اصلی‌ترین کانون شیوع کرونا است و آمار قربانیان آن روز پنجشنبه به بیش از ۵ هزار نفر رسید.

یک روز پیش از انتشار این آمار، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا به شهروندان کشورش هشدار داده بود که باید خود را برای بدترین روز کرونا به لحاظ آماری آماده کنند.

او امروز، پنجشنبه، نهم آوریل، در کنفرانس خبری روزانه خود با اشاره به آمار بیکاری بی‌سابقه گفت: “اوج عمودی این آمارها شگفت‌آور نیست. ما همه می‌دانستیم که در حال ورود به دوران سختی هستیم. دیگران در سایر کشورها هم در پی این همه‌گیری جهانی مشکلاتی مشابهی را تجربه می‌کنند.”

آقای ترودو همچنین پیش‌بینی کرده که با فروکش موج نخست اپیدمی کرونا بخشی از کسب و کارها بتوانند در خلال تابستان بازگشایی شوند اما هشدار داده که با بازگشایی تدریجی ممکن است در طول تابستان اپیدمی‌های منطقه‌ای دوباره مشاهده شود.

آمارهای کانادا چه می‌گویند؟

بنابر آمارهایی که وزارت کار کانادا ثبت کرده طی ماه مارس گذشته یک میلیون و ۱۱ هزار نفر به علت قرنطینه ملی کار خود را از دست داده‌اند.

این حجم بیکاری منجر شده که نرخ بیکاری در کانادا ظرف فقط یک ماه ۲.۲ درصد افزایش یابد و به ۷.۸ درصد صعود کند.

در ماه فوریه و پیش از آغاز محدودیت‌های کرونا در کانادا، نرخ بیکاری در این کشور ۵.۶ درصد بود.

اگر چه در حال حاضر، کانادا با حدود ۲۰ هزار مبتلا تنها شاهد مرگ ۴۶۱ نفر بر اثر علل مرتبط با بیماری کووید۱۹ بوده است اما مدل‌های آماری پیش‌بینی کرده‌اند که ممکن است تا پایان اپیدمی کرونا، رقمی میان ۱۱ تا ۲۲ هزار کانادایی قربانی کووید۱۹ شوند و حدود یک تا دو میلیون نفر از مردم این کشور هم به ویروس کرونا مبتلا شوند.

البته مقام‌های بهداشتی کانادا می‌گویند این مدل‌ها بر اساس آمارهای چند ماه گذشته در چین، ایتالیا، اسپانیا و آمریکا تهیه شده و با ورود آمارهای جدید و اخیر ممکن است تغییر کند.

بانک مرکزی کانادا با پایین آوردن نرخ بهره تلاش کرده از وخامت رکود اقتصادی بکاهد و همزمان دولت کانادا بزرگترین بودجه کمکی تاریخ خود را برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا اقدام کرده است.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *