رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کشف جسد یک کولبر در ارتفاعات مرزی چالدران


خبرگزاری هرانا – شب چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ماه، جسد یک کولبر که ۴ روز پیش مفقود شده بود، در ارتفاعات مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی کشف شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، جسد یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی پیدا شد.

در این گزارش هویت این کولبر “عسگر محمدی” از اهالی روستای نبی کندی از توابع چالدران عنوان شده است.

این کولبر چهار روز پیش در کوه‌های چالدران مفقود شده بود و تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی از علت مرگ وی در دست نیست.

همچنین یک منبع مطلع در خصوص کشته و زخمی شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو گفت:‌ “روز حادثه نیروهای سپاه پاسداران پس از گشودن آتش بر روی کولبران، چهار تن از آنها خود را به نیروهای برجک ۴۶ منطقه‌ی مرزی بازرگان تحویل دادند، پس از دقایقی فرمانده‌ پاسگاه مرزی، با کولبران درگیر شده و سپس به یکی از آنها به نام برهان جنیکانلو شلیک کرد که در نتیجه این کولبر جان خود را از دست داد”.

این منبع ادامه داد: “سه کولبر دیگر توانستند متواری شوند که دو تن از آنها در پی شلیک مستقیم فرمانده‎‎‌ سپاه از ناحیه‌ پا زخمی شدند و از بیم بازداشت، به مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند”.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.