رسانه خبری پیامِ ایرانی

ناظران می‌گویند: روز جهانی زن؛ ‘مراسم نمادین راه حل چالش‌های زنان افغانستان نیست’


  • مرسل سیاس
  • فعال حقوق بشر

ناظران

در این مطلب که برای صفحه ناظران بی‌‍بی‌سی فرستاده شده، نویسنده معتقد است که تجلیل از ۸ مارچ/مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان در افغانستان محدود به مراسم رسمی و “نمادین” است. به عقیده نویسنده تجلیل از روز زن باید به چالش کشیدن واقعیت‌های زندگی زنان افغانستان باشد.

توضیح تصویر،

راهپیمایی زنان در هرات

“انتخاب کنید که به چالش بکشید”، شعار سال ۲۰۲۱ سازمان ملل متحد برای ۸ مارچ/مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان است. شما که زن هستید، مدافع حقوق زن هستید، فمینست هستید ویا مدافع حقوق بشر هستید چه‌ چیزهایی را به چالش کشیده اید؟ زمانی که نامی از زن افغانستانی و یا زنان محصور در جغرافیایی به شدت بسته و مردسالار برده می‌شود، تصویری که شما از زن افغانستانی مقابل چشمتان نقش می‌بندد از چه کسی است؟ کی‌ها را به چالش کشیدید؟ آیا به چالش کشیدن‌ سبب تغییری در عرف نابرابر و جامعه مردسالار شده است؟

جشن گرفتن روز جهانی زن در کابل و دو سه شهر بزرگ دیگر، هدیه دادن به کارمندان زن و غذای چاشت (ناهار)، دورهم جمع کردن کاری ساده و نمادین است.

روز زن گفتن و مبارک گفتن، جمع کردن چند نفر زن تحصیل‌کرده برای جشن‌های نمادین از طرف وزارت‌خانه‌ها و ادارات، هدیه دادن‌ها و عکس گرفتن با کف زدن برای وزیران، نمایندگان پارلمان و مقام‌ها کاری ساده، بی‌دغدغه و بی‌چالش‌ترین نوع تجلیل است. این نمایش‌ها تنها می‌تواند در دو سه شهر کلان همهمه برپا کند و سرویس‌های خبری رسانه‌ها را برای یکی دو روز پر بسازد، اما آیا واقعا کسی جسارت یکی زنان را که در مناطق شرقی در یکی از همین مراسم ارج گذاری از روز زن گفته بود: “هر کسی که می‌گوید زن ناقص العقل است خودش ناقص‌العقل است”. و مورد تحریم و فشارهای مختلفی از سوی شورای علما (روحانیان) افغانستان قرار گرفت را به یاد دارد؟ علاوه بر مردان، حتی زنان حاضر در آن مراسم نیز او را به توهین به حدیث پیامبر اسلام متهم کردند که بعدا حرف‌هایش برای حفظ جان و آبرویش توجیه و تعبیر و حتی عذرخواهی از شورای علمای ولایت کنر گردید. بعد از گذشت سال‌ها در شورای علما و در کنر از این تحریم و این عذرخواهی با افتخار یادآوری می‌شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.