رسانه خبری پیامِ ایرانی

استقبال ایران از معرفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراقمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۹ آوریل ۲۰۲۰ از معرفی «مصطفی عبداللطیف الکاظمی» به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق استقبال کرد.

به گزارش «خبرگزاری تسنیم» سید عباس موسوی در خصوص معرفی نخست‌وزیر جدید عراق گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره از استقلال، حاکمیت ملی، یکپارچگی ارضی و ثبات سیاسی در کشور عراق حمایت کرده و اتفاق نظر تمامی جریانات سیاسی عراق از طریق روندهای دموکراتیک را تنها مسیر برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات می داند. از همین رو جمهوری اسلامی ایران از توافق امروز گروه های سیاسی در عراق که نتیجه آن معرفی آقای مصطفی کاظمی به عنوان نخست وزیر جدید بود، استقبال می کند و آن را گامی صحیح در مسیری درست می داند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش افزود: «امیدوار است ایشان در ماموریت تشکیل دولت جدید در این کشور برای تامین خواسته های مردم و مرجعیت عالی دینی در عراق و ایجاد یک عراق با ثبات و یکپارچه و برخوردار از جایگاه مهم در سطوح منطقه ای و بین المللی موفق باشد.»

گفتنی است برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق امروز پس از انصراف «عدنان الزرفی» از تشکیل کابینه، مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق را به عنوان تخست وزیر معرفی و مامور تشکیل کابینه کرد.

مصطفی الکاظمی، متولد ۱۹۶۷ بغداد، دارای مدرک لیسانس حقوق است و پیش از آنکه در سال ۲۰۱۶ در دوره نخست‌وزیری حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین، به عنوان رئیس سرویس اطلاعاتی، منصوب شود، در جریان مخالفت خود با رژیم صدام حسین، در چندین کشور اروپایی تردد داشته و اقامت کرده بود.

عراق از زمان استعفای دولت عادل عبدالمهدی در دسامبر گذشته، با رکود سیاسی دست ناشی از مواجهه با جنبش مردمی آغاز شده در اول اکتبر و سپس سقوط بهای نفت خود به عنوان دومین تولید گننده نفت در اوپک دست به گریبان است که از تبعات اپیدمی کووید ۱۹ بوده که تا این لحظه منجر به مرگ ۶۹ نفر در عراق شده است.

حاصل این فعل و انفعالات این بود که الکاظمی از ابتدای سال ۲۰۲۰ به عنوان سومین گزینه برای جایگزینی عبد المهدی، پس از عذرخواهی الزرفی از این سمت و عدم امکان دستیابی به توافق در پارلمان عراق بر سر نام محمد توفیق علوی برای عهده دار شدن این سمت، تبدیل شد.

الکاظمی که اکنون ۵۳ سال دارد، ۳۰ روز فرصت دارد تا اعضای کابینه خود را معرفی کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Range Zardcosta rica 800 dogs +507Cornwall13678684دانلود آهنگ میثم فرخنده به نام رو تو حساسمدانلود آهنگ رامیرو به نام پرنده آبی