رسانه خبری پیامِ ایرانی

روسیه اتهام جنایت جنگی سازمان ملل را رد کرد | جهان | DW


مقامات روسیه ادعاهای سازمان ملل مبنی بر جنایات جنگی این کشور بعد از حملات هوایی سال گذشته در مناطقی از سوریه را نپذیرفتند. کرملین متهم است در سال ۲۰۱۹ و بر خلاف قوانین، مناطق غیرنظامی ‌را هدف گرفته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، امروز سه شنبه ۱۳ اسفند (سوم مارس) این گزارش‌های سازمان ملل را “ادعا” خواند و ضمن رد آن‌ها گفت که مشخص است یک کمیسیون نمی‌تواند اطلاعات موثقی درباره رخدادهایی داشته باشد که در واقعیت روی زمین اتفاق می‌افتد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری روسی تاس هم به نقل از پسکوف، کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد سوریه را به داشتن اهداف “مغرضانه” در گزارش خود متهم کرد.

این کمیسیون در گزارش دیروز خود اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد هواپیماهای روسی در ماه‌های ژوئیه و اوت سال ۲۰۱۹، بر فرار بازاری پرازدحام و در اردوگاه آوارگان سوریه درگیر حملات هوایی شدند. در نتیجه این حملات و موشکباران در ادلب و مناطق اطراف دمشق، بیش از ۶۰ نفر کشته شدند.

بر اساس داده‌های کمیسیون تحقیق سازمان ملل، نیروهای دولتی سوریه و روسیه در این مناطق، بیمارستان‌ها و مکان‌هایی را که تحت پوشش حقوق بین‌الملل هستند، عامدانه بمباران کرده‌اند.

استان ادلب یکی از مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف رژیم بشار اسد است.

BG Flüchtlinge Idlib (Reuters7K. Ashawi)

فاجعه انسانی درادلب سوریه؛ فرار مردم به سمت مرز ترکیه پس از حمله سربازان اسد به کمک روسیه و ایران

کمیسیون تحقیق سازمان ملل به استناد شاهدان عینی، تصاویر ویدئویی و نیز ردیابی اطلاعات پروازی، گزارش کرد: «در این دو حادثه، نیروی هوایی روسیه حملات خود را روی یک هدف مشخص نظامی ‌متمرکز نکرد و این اقدام، مصداق حمله غیرقانونی به مناطق غیرنظامی‌ است و جنایت جنگی به شمار می‌رود.»

“جنایات جنگی” همه طرف‌های درگیر

شورای حقوق بشر سازمان ملل دیروز اعلام کرد شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تقریباً همه طرف‌های درگیر در سوریه، مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

پائولو پین هیرو، رئیس کمیته تحقیقاتی سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در سوریه، در جمع خبرنگاران، حل‌ و‌ فصل نشدن اوضاع در سوریه را یک “رسوایی” برای جامعه جهانی ارزیابی کرد.

ترکیه هم متهم است

بازرسان سازمان ملل همچنین دیروز به ترکیه هشدار دادند که به دلیل ارتکاب جنایات جنگی علیه کردها در شمال سوریه طی یک سال گذشته، احتمالا تحت پیگردهای قضایی قرار می‌گیرد و باید مسئولیت کیفری خود را بپذیرد.

شورشیان سوری تحت حمایت آنکارا که ارتش آزاد سوریه، خوانده می شود، به دلیل اقدامات خود از ژوئیه سال ۲۰۱۹ تا ۱۰ ژانویه امسال، متهم به غارت اموال، تصاحب خانه‌های مردم و اعدام و کشتار غیرنظامیان ‌هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بازرسان سازمان ملل همچنین به ترکیه گوشزد کردند: «اگر مشخص شود ارتش آزاد سوریه، تحت فرماندهی و نظارت مؤثر نیروهای ترکیه عمل می‌کند، پیگردهای قضایی و مجازات کیفری شامل حال فرماندهانی خواهد شد که از جنایات مطلع بودند یا باید درباره این جنایت‌ها می‌دانستند.»

تنش‌ها میان ترکیه، سوریه و روسیه اواخر هفته گذشته با حمله به پاسگاه سوریه در ادلب افزایش یافت.





منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.