بسته ۵۴۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با کرونا | اقتصاد | DW

به اشتراک گذاشتن


کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع پرشتاب ویروس جدید کرونا بسته‌ کمکی ۵۴۰ میلیارد یورویی ارائه کرده‌اند تا شاغلان، شرکت‌ها و کشورهای زیر فشار را مورد پشتیبانی قرار دهند.

به گزارش رسانه‌های خبری این توافق شامگاه پنجشنبه ۲۱ فروردین (۹ آوریل) پس از مذاکراتی دشوار و طاقت‌فرسای وزیران دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دست آمد.

اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان از نتیجه مذاکرات استقبال کرد و گفت: «امروز روزی بزرگ برای قدرت و همبستگی اروپا است».

Deutschland Berlin | Videokonferenz Eurogruppe | Olaf Scholz, Finanzminister (Imago Images/photothek)

اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ماریو سنتنو(Mario Centeno)، رئیس گروه کشورهای حوزه یورو از بسته‌ کمکی بی‌سابقه‌ای سخن گفت که برای مقابله با بحرانی با ابعادی بی‌سابقه ارائه شده است. او که در رأس وزارت دارایی پرتغال نیز قرار دارد، افزود: «این تلاشی عظیم است».

مذاکرات وزیران دارایی اتحادیه اروپا که در چندین دور انجام گرفت، سه روز جریان داشت. در نهایت نیز بررسی برخی از نکات مورد اختلاف و بحث‌انگیز مانند اخذ وام مشترک و داشتن بدهی‌های مشترک  به آینده موکول شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بسته کمکی کنونی که اتحادیه اروپا ارائه کرده است، سه ستون اصلی را در بر می‌گیرد که هر یک به نوعی تور ایمنی محسوب می‌شوند.

یک تور ایمنی برای کمک به شاغلان است، تور دیگر برای پشتیبانی از شرکت‌های کوچک و متوسط و یک تور نیز برای حمایت از کشورهایی چون ایتالیا و اسپانیا که پیش از بحران کرونا هم مقروض بودند و با توجه به بحران اقتصادی ناشی از گسرش این ویروس با فشاری دوچندان روبرو شده‌اند.

برای کمک به چنین کشورهایی وام‌هایی تا میزان ۲۴۰ میلیارد یورو از برنامه “مکانیسم ثبات اتحادیه اروپا” (ESM) اختصاص خواهد یافت.

با همکاری بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) قرار است برنامه‌های ویژه‌ای به ارزش مجموعا ۲۰۰ میلیارد یورو برای اعطای وام به شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه شود. افزون بر این ۱۰۰ میلیارد یورو برای کمک به شاغلان در نظر گرفته شده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *