رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ مافیا از وضعیت موجود ایتالیا سوء استفاده می‌کند


حق نشر عکس
EPA

متخصصان و کارشناسان مافیا و دادستانی ایتالیا می‌گویند بحران‌های ناشی از شرایط اضطراری ویروس کرونا، مانند “بمب ساعتی اجتماعی” می‌تواند “ناآرامی کامل” ایجاد کند و کشور را در برابر جرائم سازمان‌یافته آسیب‌پذیر کند.

فرصت‌های شغلی و سکوت

مافیا به بهره‌برداری از شرایط هرج‌و‌مرج معروف است.

روبرتو ساویانو، نویسنده و کارشناس برجستهٔ امور مافیا اشاره می‌کند که دو عامل اصلی در شرایط اضطراری باعث سودجویی جرائم سازمان‌یافته می‌شود: موقعیت‌های کاری و سکوت.

او می‌گوید:”همهٔ رسانه‌ها بر موقعیت اضطراری متمرکزند و جرائم در روزنامه‌های رسمی به حاشیه می‌روند تا خبرهای حیاتی بر صدر نشینند”.

ساویانو اضافه می‌کند:” همه‌گیری‌های جهانی به یک دلیل ساده بهترین بستر برای رشد مافیاست: مردمان گرسنه در پی نان هستند و برایشان مهم نیست این نان از کجا بیاید و چه کسی آن را بدهد. اگر به دارو و درمان نیاز پیدا کنند هر مبلغی را برای آن می‌پردازند بدون آنکه فکر کنند چه کسانی آن را می‌فروشند: آنها فقط به نیاز خود فکر می‌کنند. انتخاب، گزینهٔ زمان صلح و آرامش است”.

فدریکو کافیرو د رائو، دادستان ارشد ضد مافیای ایتالیا می‌گوید که نگران است که بحران اخیر، ایتالیا را “چند دهه” در مبارزه با مافیا به عقب ببرد.

ویروس کرونا؛ ایتالیا در قرنطینه به روایت عکس

کرونا در ایتالیا؛ پرستاری که بحران را به تصویر می‌کشد ‘مرگ در تنهایی چیز بسیار زشتی است’

کرونا در ایتالیا؛ ‘باید تصمیم بگیریم کدام بیمار را درمان کنیم و کدام را درمان نکنیم’

کرونا در ایتالیا؛ وضع کمی بهتر شده ولی راهی طولانی در پیش است

د رائو، در مصاحبه با روزنامه لا رپوبلیکا و هم‌صدا با ساویانو می‌گوید که مافیا از موقعیت‌های اضطراری عمومی به عنوان پوشش حمایتی استفاده می‌کند. او اضافه می‌کند:” این بحران بهداشتی در عین حال جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی دارد و مافیا به مقادیر هنگفتی از منابع مالی دسترسی دارد که به راحتی می‌تواند بدون هیچ رد و اثری از آن استفاده کند، به‌ویژه در سازماندهی جرائم در مناطقی که دولت به آنها دسترسی ندارد یا با سرعت لازم نمی‌تواند وارد عمل شود”.

حق نشر عکس
Getty Images

انحراف در تأمین رفاه عمومی

پایگاه خبری ایل‌فاتوکئوتیدیانتو با نقل گزارش منتشر شده از اینترپل، می‌گوید که موقعیت اضطراری ایجاد شده بر اثر همه‌گیری جهانی باعث شده است که در مناطق جنوبی ایتالیا “زمینه‌های مناسبی” برای مافیا فراهم شود، آنها دیرزمانی است در بخش‌های مختلف مانند کشاورزی، پزشکی، تجهیزات بهداشتی، حمل‌و‌نقل عمومی، بنگاه‌های کفن‌و‌دفن و شرکت‌های دفع زباله سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این تعطیلی‌ها و قرنطینه اثری بر آنها نگذاشته است.

هم‌چنین گزارش‌هایی وجود دارد که گروه‌هایی از مجرمان سازمان‌‌یافته مانند کازا نوسترا (مافیای سیسیل)، کامورا (انجمنی سری در ناپل) و اندرانگتا (مافیای مستقر در کالابریا) در تلاش هستند تا به بخش‌هایی از مردم که زندگی و کسب‌و‌کارشان بر اثر این همه‌گیری جهانی آسیب دیده است، کمک‌های سریعی برسانند.

بنا به گزارش روزنامهٔ ال‌ماتینو در شهر ناپل، در دوران قرنطینه و تعطیلی کسب‌و‌کار‌ها انتظار می‌رود که نزول‌خواری و پول‌شویی کمتر شود اما می‌بینم که در شهر‌ها شاهد مواردی از فعالیت کامورا (گروه تبهکار ایتالیایی) در کمک‌رسانی سریع به کسانی که وضعیت زندگی‌شان بر اثر همه‌گیری جهانی صدمه دیده است، هستیم.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

ضدعفونی یک کلیسا در ناپل

این روزنامه می‌نویسد که ” سیستم تأمین رفاه” مافیا در جنوب شروع به فعالیت کرده است. پخش کمک‌های مالی یا مایحتاج عمومی به کسانی که نیاز دارند، نشانهٔ خیرخواهی آنها نیست و یک بار دیگر می‌گوییم و در آن تردیدی نداریم که از شروع این بحران آنها هیچ همدلی صادقانه‌ای با شهروندان ایتالیایی نداشته‌اند.

این روزنامه اضافه می‌کند که اعضای باند‌ها و گروه‌ها اکنون از موقعیت بحرانی به عنوان “بهترین فرصت” استفاده می‌کنند تا با دادن غذا و نیاز‌های زندگی افراد، حمایت آنها را از آنِ خود کنند و سود حاصل از قاچاق مواد مخدر را برای گرد‌آوردن نیرو‌های بیشتر طرفدار مصرف می‌کنند. تا در موقعیت‌های پول‌ساز و سودآور پس از همه‌گیری جهانی از آن بهره ببرند.

به گزارش خبرگزاری آ گ آی ایتالیا، تعداد زیادی از انجمن‌های شناخته‌شدهٔ مافیایی در جنوب ایتالیا مشکلات قابل‌توجهی به وجود آورده‌اند.

روزنامهٔ محلی کوریره دلا کالابریا گزارش می‌کند که در دو شهر منطقهٔ کالابریای ایتالیا از طرف شهرداری کوپن‌های خرید مواد غذایی توزیع شده است و خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها در زندان هستند، در دریافت این کوپن‌ها اولویت داشته‌اند. دو تن از نمایندگان مجلس منطقه اعلام کردند که چنین حرکتی، در منطقه‌ای که مافیا حضور فعال و محسوسی دارد، “بسیارنامناسب” و”غیر مسئولانه” است.” قانون برای همه یکسان است، اما کوپن‌ها به همه یکسان داده نمی‌شود”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.