رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ با ملا برادر، از رهبران طالبان تلفنی گفتگو کرد


صلح افغانستانحق نشر عکس
Getty Images

دونالد ترامپ تایید کرده که در گفتگویی تلفنی با ملا برادر، معاون سیاسی و مذاکره کننده ارشد گروه طالبان درباره توقف خشونت‌ها در افغانستان صحبت کرده است. آقای ترامپ دقایقی بعد از این گفتگو در حیاط کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت که “گفتگوی خوبی با طالبان” داشته است.

دقایقی پیش از سخنان آقای ترامپ، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر از این گفتگوی تلفنی خبر داده بود و عکسی هم که به نظر می‌رسد مربوط به هنگام برقراری این گفتگوی تلفنی است منتشر کرده بود.

آقای ترامپ در حالی از گفتگوی خود با ملا برادر، معاون سیاسی طالبان برای توقف خشونت‌ها در افغانستان سخن گفته که گروه طالبان روز گذشته اعلام کرد روند کاهش خشونت‌ها پایان یافته و آنها دوباره مانند گذشته به نیروهای دولتی افغان حمله خواهند کرد. اما این گروه گفته است که دیگر به نیروهای خارجی در افغانستان کاری ندارند.

در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به این اعلامیه طالبان، خواهان ادامه روند کاهش خشونت‌ها شده است.

این نهاد در توئیتی گفته سازمان ملل خواهان ادامه روند کاهش خشونت‌هاست تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود و آتش‌بس دایمی برقرار شود.

این در حالی است که وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید طالبان در یک روز گذشته در ۱۶ ولایت افغانستان و در ۳۳ مورد به نیروهای دولتی حمله کرده‌اند که در نتیجه آن شش غیرنظامی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارتخانه خبر داده است که نیروهای دولتی افغان نیز در پاسخ به حملات طالبان وارد عمل شده و هشت نفر از اعضای این گروه را کشتند و ۱۵ نفر دیگر را دستگیر کردند.

روز گذشته اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو نیز گفت که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را پایین نگهدارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.