رسانه خبری پیامِ ایرانی

قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن


گل حناحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

گل حنا از گل‌هایی است که بعد از لگدمال شدن بسرعت خود را ترمیم می‌کند

بعضی از گل‌ها بعد از آسیب های شدید،، مانند لگدمال شدن می توانند خود را با سرعت بسیار زیادی ترمیم کنند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که بعضی از گونه‌ها مانند ارکیده و گل نخود می‌توانند ۱۰ تا ۴۸ ساعت بعد از آسیب، خود را ترمیم کنند و برای حفظ توانایی تولید مثل ساقه خود را خم کنند، بپیچاند و جابجا کنند. البته تمام گل‌ها بعد از صدمه دیدن قدرت ترمیم دوباره کردن خود را ندارند مثل گل آلاله. نویسندگان این تحقیق جدید که در نشریه “نیو فیتولوژیست” به چاپ رسیده می‌گویند: “علم قبلا این توانایی بی‌نظیر بعضی از گل‌ها را که می‌توانند بعد از صدمه دیدن خود را ترمیم کنند نادیده گرفته است.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

گل کلماتیس که بعد از صدمه قابلیت خودترمیمی سریع ندارد

در این تحقیق پژوهشگران ۲۳ گل بومی و پرورشی را در بریتانیا، اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی مطالعه کردند. آنها گل‌های آسیب دیده را بررسی کردند که ۴۵ تا ۹۰ درجه متفاوت از جهت‌گیری طبیعی خود به داربست بسته شده بودند. در بسیاری از گل‌ها قابلیت تکثیر بسته به قرار گرفتن دقیق اندام های جنسی یا کلاله و لوله‌های شهد است تا گرده افشانی بتواند تولید دانه کند. دانشمندان فهمیدند که این گونه‌ها بعد از صدمه خوردن می‌توانند اندام‌های جنسی خود را دوباره در موقعیت مناسب قرار دهند.

سرپرست این تحقیق پروفسور اسکات آرمبراستر از دانشگاه پورتموث می‌گوید: “ارکیده معمولی غده انگشتی با خم کردن ساقه اصلیش این کار را انجام می‌دهد. این خیلی سریع اتفاق می‌افتد، بین یک تا دو روز. ساقه اصلی جابجا می‌شود تا همه گل‌ها در موقعیت مناسب قرار بگیرند. انواع جالب آن مثل اقونیطون می‌تواند شاخه‌های کوچکتر را جداگانه حرکت دهد و هر یک از گل‌هایش را تک تک جابجا کند.”

گونه‌هایی که بسرعت خود را ترمیم می‌کنند، معمولا گل‌هایی متقارن دارند، یعنی طرف راست و چپشان شبیه هم است. از این گونه‌ها می تواند به گل میمونی، ارکیده و گل نخود اشاره کرد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

گل ارکیده متقارن بعد از آسیب بسرعت به موقعیت اولیه بازمی‌گردد

گونه‌های دیگر که به آنها، متقارن شعاعی گفته می‌شود، بندرت قابلیت ترمیم خود را دارند مثل گل آفتاب گردان، اطلسی، آلاله و رز وحشی. با این حال این گل‌ها نیز اگر از موقعیت طبیعی خود جابجا شوند باز هم قادر به تولید مثل هستند.

پروفسور آرمبراستر می‌گوید: “گل‌هایی که این کار را انجام دهند این برایشان عملکردی مهم است و انواعی که چنین نمی‌کنند، به آن احتیاج ندارند. گل‌های متقارن شعاعی مثل کلماتیس دارای گل‌هایی هستند که کاملا در هر دو طرف شعاع متقارنند و مثل گل ساعتی که به حالت طبیعی خود برنمی‌گردند. اگر آنها را به داربست ببندیم ساکن می‌مانند و اگر هم خود را جابجا کنند برای اصلاح موقعیتشان نیست.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

get smart فیلم محمدرضا رحمانیTofile Eshghدانلود آهنگ پوریا یوسفی به نام نازی9Notesspejdersport næstved træfpunktet ishøj