رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کودک همسری؛ اخذ آزمایش پیش از ازدواج دو کودک ۷ ساله در کازرون


خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته تصویری از آزمایشات قبل ازدواج دو کودک ۷ ساله در شهرستان کازرون در استان فارس منتشر شده است که حکایت از تکرار کودک همسری در ایران دارد. با این حال پس از انتشار تصویر مورد اشاره، روابط عمومی دادگستری کازرون طی اطلاعیه‌ای مدعی شد که خانواده های این کودکان با توجه به رسوم خود اقدام به گرفتن آزمایش اولیه کرده تا در آینده مشکلی جهت ازدواج احتمالی در سن قانونی کودکان وجود نداشته باشد. در خرداد سال جاری رئیس‌جمهور ایران در پی درخواست وزیر ورزش و جوانان جهت اصلاح ضوابط سنی برای اعطای وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی مبنی بر عدم اعطای وام به افراد زیر ۱۸ سال، دستور رسیدگی و اصلاح قانون را داد، دستوری که تا کنون نه تنها اجرایی نشده بلکه در سال آینده متقاضیان پسر زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال حداکثر میزان وام را دریافت خواهند کرد. این امر احتمال افزایش ازدواج کودکان را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، طی روزهای گذشته تصویری از آزمایشات قبل ازدواج دو کودک ۷ ساله در شهرستان کازرون در استان فارس منتشر شده است.

در پی این واقعه روابط عمومی دادگستری کازرون طی اطلاعیه‌ای مدعی شد که خانواده های این کودکان با توجه به رسوم خود اقدام به گرفتن آزمایش اولیه کرده تا در آینده مشکلی جهت ازدواج احتمالی در سن قانونی کودکان وجود نداشته باشد.

در خرداد سال جاری رئیس‌جمهور ایران در پی درخواست وزیر ورزش و جوانان جهت اصلاح ضوابط سنی برای اعطای وام ازدواج مبنی بر عدم اعطای وام به افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال، دستور رسیدگی و اصلاح قانون را داد.

اما چندی پیش علی بابایی کارنامی، سخنگوی کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ هفتاد میلیون تومان با دوره بازپرداخت ده ساله پرداخت کند و به منظور حمایت از ازدواج جوانان و کاهش سن ازدواج قرار شد به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال، وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت شود. امری که به واسطه آن احتمال افزایش ازدواج کودکان را در پی خواهد داشت.

ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر رو به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.