رسانه خبری پیامِ ایرانی

تطبیق توافقنامه صلح محور گفت‌وگوی هیئت طالبان با فرمانده ناتو 



منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر شنبه ۱۱ آوریل در توییتی نوشت، هیئت سیاسی این گروه و هیئتی به ریاست جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع مستقر در افغانستان در مورد تطبیق توافقنامه صلح و تخطی‌ها در این زمینه در دوحه گفت‌وگو کردند.

شاهین نوشت: «در این نشست در مور حملات و چاپه‌ها نیز بحث‌های جدی صورت گرفت که در ساحات غیرجنگی انجام شده اند. هیئت دفتر سیاسی خواهان جلوگیری از آن شد».

این دیدار در شرایطی رخ داده که شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه ۸ آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور ۱۰۰ زندانی طالبان آزاد شدند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده است: «براساس فرمان مورخ ۲۰ حوت (اسفند) ۱۳۹۸، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز (چهارشنبه ۸ آوریل) ۱۰۰ زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شد، این ۱۰۰ زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شد که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در دوحه به امضا رسید که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.





منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zendegimi Tois costa rica a spanish speaking country Deep Sideldl بالا نی نی سایت are chelsea handler and chuy still friendsesbjerg sygehus Naro Eshgham