رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرزدن والی قندهار به پیرمرد سبزی فروش که تصویرش خبرساز شد


Kandahari Old Manحق نشر عکس
Social Media

Image caption

در روزهای گذشته عکس این پیرمرد با یک کراچی (چرخ) دستی مملو از سبزیجات تازه در رسانه های اجتماعی خبرساز شد

حیات الله حیات، والی قندهار در جنوب افغانستان به دیدار یک پیرمردسبزیفروش رفت که در روزهای گذشته عکس او با یک کراچی (چرخ) دستی مملو از سبزیجات تازه در رسانههای اجتماعی خبرساز شد.

در روزهای اخیر، همرسانی عکسی از این پیرمرد قد خمیده در رسانههای اجتماعی که چرخ دستی را برای امرار معاش در روزهای قرنطینه در خیابان‌های قندهار میکشد، واکنش‌های را به دنبال داشت.

والی قندهار گفته که این پیرمرد داوودشاه نام دارد و کوچه پس کوچههای شهر را با کراچی (چرخ) دستی میگردد، میوه و سبزی تازه میفروشد و با این کار روزانه فقط دوصد افغانی (حدود ۲.۵ دلار) درآمد دارد.

حق نشر عکس
Hayat/fb

Image caption

والی قندهار به دیدار پیرمرد دستفروش رفت

همایون تندر، سفیر پیشن افغانستان در لندن با نشر عکس او در فیسبوک نوشت که “این پیرمرد با عزت مرا به یاد پدر حضرت بیبی رابعه عدوی از پیش قراولان معرفت انداخت.” او افزوده که این پیرمرد بزرگوار است، به ما درس میدهد، تا بحال بیپول و ثروت زیست، او ما را به خوداندیشی دعوت میکند.

همرسانی گسترده این عکس توسط کاربران واکنش زیادی ایجاد کرد و حیات الله حیات، والی قندهار را واداشته که به خانه این پیرمرد برود و از نزدیک جویای حالش شود.

آقای حیات با نشر عکس‌های از دیدارش با این پیرمرد در فیس‌بوک، نوشته که دو فرزند این پیرمرد در یک بمباران کشته شده‌اند. دو فرزند دیگرش زنده هستند که یکی از آنان مشکل روانی دارد.

والی قندهار افزوده که او ژنرال متقاعد ارتش نبوده و در گذشته به مدت دو سال در زمان ظاهرشاه سربازی کرده است. در سه سال گذشته نیز برای پیدا کردن لقمه نانی در جاده‌های شهر قندهار به دست فروشی مشغول شده است.

برخی در شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که پیرمرد یک نظامی بازنشسته ارتش افغانستان است.

حق نشر عکس
HAYAT/FB

Image caption

حیات الله حیات والی قندهار به دیدار پیرمردی رفت که در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد

والی قندهار می‌گوید که برای سه ماه مواد غذایی، مبلغ ٢٠ هزار افغانی و وعده کمک ماهانه ۱۰ هزار افغانی از بودجه ولایت برای تامین هزینه زندگی و آموزش نوه‌هایش داده است.

غذا اولویت دولت افغانستان

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش در مصاحبه‌ای گفت که اولویت دولت در حال حاضر جلوگیری از گرسنگی عمومی ناشی از کمبود و گرانی مواد غذایی (قحطی) در جریان بحران کرونا است. آقای صالح می‌گوید از والیان خواسته شده که خانواده‌های نیازمند را معرفی کنند.

تا امروز شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان ۵۵۵ مورد رسیده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.