رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | علیرضا فرشی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد


خبرگزاری هرانا – علیرضا فرشی، شهروند اهل مرند امروز شنبه ۲۳ فروردین‌ماه با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. آقای فرشی در تاریخ ۱۸ دی‌ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. او روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفندماه با پایان بافتن بازجویی‌ها به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹، علیرضا فرشی، فعال ترک (آذربایجانی) با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

علیرضا فرشی در تاریخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

ماموران در زمان بازداشت محل کار این شهروند را مورد بازرسی قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی او ازجمله لپ تاپ و تلفن همراه ایشان را ضبط کرده و با خود بردند.

وی روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفندماه ۹۸ با پایان بافتن مراحل بازجویی‌ به بند عمومی زندان اوین منتقل شده بود.

اتهام آقای فرشی “عضویت در یک گروه غیرقانونی” عنوان شده است.

آقای فرشی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی را دارد.

علیرضا فرشی پیشتر در سال ۱۳۹۵ همراه با اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند. این شهروندان نهایتا در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شدند.

اخیرا شعبه دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان تهران این شهروندان را جهت اجرای حکم احضار کرده بود.

از دلایل صدور حکم برای آقای فرشی مواردی از جمله: شرکت در مراسم‌ها خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. همچنین ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران عنوان شده بود.

علیرضا فرشی، اهل شهرستان مرند واقع در استان آذربایجان شرقی و ساکن تهران است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.