کرونا در افغانستان: کابل قرنطینه شد؛ مبتلایان ۵۵۵ نفر و جان باختگان ۱۸ نفر

به اشتراک گذاشتن


.حق نشر عکس
Kabulgov/fb

Image caption

محمد یعقوب حیدری، والی کابل

محمد یعقوب حیدری، والی کابل امروز شهر کابل را برای ۱۵ روز قرنطینه اعلام کرد. قبلا نیز در کابل برای سه هفته بخش عمده ادارت دولتی تعطیل و محدودیت‌های رفت وآمد وضع شده بود. وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان امروز گفته با شناسایی ۳۴ مورد مثبت ویروس کرونا، شمار بیماران کویید ۱۹ در این کشور به ۵۵۵ نفر رسیده است.

آقای حیدری امروز (۲۳ حمل/فروردین) در یک نشست خبری در قصر دارالامان که قرار است به مرکز درمان بیماران کرونا تبدیل شود، گفت که بنا به هدایت رئیس جمهور افغانستان از ساعت۱۲ امشب به مدت ۱۵روز قرنطینه کامل در مسیرهای ورودی و خروجی به شهر کابل و از شهر کابل به ولایت‌ها تشدید می‌گردد.

والی کابل گفت دلیل این تصمیم جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در پایتخت است.

والی کابل گفت که بخش نظامی، انتقال مواد خوراکی، خدمات صحی، تجهیزات پزشکی، کارمندان بهداشتی، مواد ساختمانی، کارمندان شبکه‌های مخابراتی با نشان دادن اجازه نامه رسمی از این محدودیت معاف هستند.

او همچنین گفت که ۳۰ تیم سیار برای نظارت از قرنطینه و آگاهی دهی به مردم آغاز به فعالیت کرده است.

او از مردم کابل خواست که با تیم‌های نظارتی همکاری کنند.

حق نشر عکس
kabulgo/fb

Image caption

والی کابل در قصر بازسازی شده دارالامان صحبت می‌کرد که قرار است به یک مرکز دروما بیماران مبتلا به کرونا تبدیل شود

با اعمال محدودیت‌های شدیدتر گشت‌وگذار، خیابانهای کابل به نحو بی‌سابقه‌ای خلوت شده است. شمار مبتلایان در شهر کابل ۱۱۸ نفر و جان باختگان به ۸ نفر رسیده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز امروز درباره کرونا در افغانستان گفت که “در این وضعیت، سرعت نیاز است، تا از یک جانب جلو شیوع ویروس کرونا گرفته شود و از جانب دیگر کارها زمان معین آن به گونه درست مدیریت گردد.”

آقای غنی افزوده که مسئولیت همه این است در این مرحله نشان دهند که تصمیم قاطع، مدیریت فاجعه و استفاده از فرصت‌ها را دارند.

وحیدالله مجروح، مشاور وزارت بهداشت افغانستان نیز صبح امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که در یک شبانه روز گذشته ۱۲۵ مورد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا مورد ارزیابی قرار گرفته که ۳۴ نمونه آن مثبت بوده است.

به گفته او موارد جدید، ۸ مورد در ولایت هرات، ۸ مورد در ولایت کابل، پنج مورد در قندهار، چهار مورد در ولایت نیمروز، چهار مورد در ولایت بلخ، دو مورد در ولایت میدان وردک، یک مورد در غور، یک مورد در بادغیس و یک مورد مثبت در ولایت بغلان شناسایی شده است.

فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت افغانستان امروز به بیمارستان/شفاخانه استقلال در کابل رفت و خواستار آماده سازی این شفاخانه برای بیماران نسایی و ولادی (زنان و نوزادان) مبتلا به ویروس کرونا شد.

آمبولانس کابل تعداد ۲۲ امبولانس را در اختیار دارد، قرار است که به زودی ۱۰ آمبولانس دیگر نیز در دسترس این اداره قرارگیرد. آمبولانس کابل به صورت شبانه روزی برای انتقال بیماران به مراکز بهداشتی فعالیت دارد.

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت افغانستان، از میان ۵۵۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این کشور، ۱۸ نفر جان باخته و ۳۷ تن دیگر بهبود یافته است.

پنج نفر از این بیماران به گفته مشاور وزارت بهداشت افغانستان، در وضعیت وخیم قرار دارند و متباقی بیماران به کمک حمایوی نیاز دارند.

تاکنون ۲۶۶ مورد مبتلا به کرونا، بیشترین موارد در افغانستان، در هرات ثبت شده که در همسایگی ایران است.

علاوه بر هرات و کابل، بیماران کرونا تاکنون در ولایت‌های سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، میدان وردک، تخار و فاریاب شناسایی شده‌اند.

نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن است به دلیل محدودیت آزمایش کرونا در افغانستان، شمار مبتلایان به مراتب بیشتر از آن باشد که اعلام می‌شود.

حق نشر عکس
MOI/FB

محمدطاهر زهیر والی بامیان نیز امروز در فیسبوک از وضع محدودیتها در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت خبر داده است. او گفته که مکان‌های غیرضروری هم مسدود شوند.

به گزارش وب سایت وزارت بهداشت افغانستان سه مورد مبتلا به کرونا در ولایت بامیان گزارش شده است.

به تاز‌گی شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار نیز به خاطر پیشگیری از شیوع کرونا کاملا قرنطینه شده است. چهار مورد ابتلا به کرونا در این شهر گزارش شده است.

دور روز پیش امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان هشدار داده بود که تلفات ناشی از کرونا در این کشور افزایش خواهد یافت، او پیش‌بینی کرد که تلفات ناشی از کرونا ممکن است تا ۳۰۰ هزار نفر برسد.

ایجاد تیم‌های بهداشتی

وحیدالله مجروح، مشاور وزارت صحت عامه، در نشست خبری امروزش گفت که قرار است ۲۲ تیم صحی (بهداشتی) در کابل به خاطر واقعه یابی ویروس کرونا فعال شوند. به گفته او، آموزش این افراد امروز تکمیل می‌شود. قرار است افراد یاد شده در واقعه‌یابی بیماران کرونا و مبتلایان احتمالی که تاکنون به بیمارستان مراجعه نکرده‌اند، دست به کار شوند.

پیش از این تیم‌‎های متحرک و ثابت واقعه‌یاب در ولایت هرات از سوی وزارت صحت عامه به راه انداخته شده بود و به گفته این وزارت کارکرد این تیم مثبت بوده است. قرار است با استفاده از این تجربه تیم مشابهی در کابل نیز فعال شود.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

ماشین ارتش افغانستان خیابانهای شهر جلال آباد را ضدعفونی می‌کنندمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *