علی ربیعی: در صورت تعطیلی درازمدت، چهار میلیون نفر بیکار می‌شوند

به اشتراک گذاشتن


Share

نزدیک به دو ماه بعد از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران و پس از آن‌که دولت حسن روحانی برنامه منسجمی برای قرنطینه طولانی شهرها و جلوگیری از تردد شهروندان در سطح کشور ارائه و اجرا نکرد، سخنگوی دولت اعلام کرده که تعطیلی درازمدت کسب و کارها در کشور می‌تواند به بیکار شدن چهار میلیون نفر بینجامد.

بسیاری از شهروندان از هراس ابتلا به کرونا در محل کار خود حاضر نشدند

به نوشته روزنامه ایران، علی ربیعی روز شنبه ۲۳ فروردین‌ماه با اشاره به «تحریم‌زدگی» اقتصاد ایران و ناتوانی اقتصادی دولت برای مدیریت بحران کرونا در کشور اعلام کرد: «طبق آمار‌های وزارت کار در صورت تعطیلی درازمدت و عدم مداخله در سیاست‌های بازار کار، میزان بیکارشدگان به بیش از چهار میلیون نفر خواهد رسید.»

او گفت: «این چهار میلیون نفر شامل ۳. ۳ میلیون شغل بیمه شده و حدود ۷۰۰ هزار شغل غیررسمی است که برای جبران دستمزد آنها با حداکثر دو میلیون تومان در ماه برای سه ماه، به ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت نیاز خواهد بود.»

به گفته ربیعی، ایجاد اشتغال جدید در کشور در صنایع سرمایه‌بر و کاربر به طور متوسط بیش از ۵۰۰ میلیون تومان و در بخش خدمات بیش از ۱۵۰ میلیون تومان هزینه نیاز خواهد داشت.

بحران رو به گسترش کرونا در ایران در ماه‌های اخیر سبب شد تا بسیاری از شهروندان از هراس ابتلا به کرونا در محل کار خود حاضر نشوند. علاوه بر این، عدم ارائه چتر حمایتی دولت از مشاغل و کسب و کارها سبب رکود بی‌سابقه‌ای در بازار کار ایران شده است.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، دو هفته پس از اعلام رسمی همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، در نامه‌ای به حسن روحانی اعلام کرد که با توجه به انتشار بیماری کرونا در سطح کشور امکان دارد شاهد بروز یک «سکته» تقریباً گسترده در گردش مالی، ظهور بدهی‌های انباشته و بروز موجی از ورشکستگی‌ها و تعطیلی بعضی کسب‌وکارها باشیم.

شافعی همچنین در ادامه نامه خود یادآور شده بود: «موج این شوک از بدنه کسب‌وکارهای خدماتی کوچک و متوسط و بنگاه‌های فعال در زمینه تجارت بین‌المللی به ساختارهای اقتصاد کلان و بنگاه‌های بزرگ بالادستی به ویژه نظام بانکی و مالی منتقل خواهد شد و در نتیجه متغیرهای اقتصاد کلان، همچون رشد، اشتغال و تورم را وارد محدوده بحرانی خواهد کرد.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخشی از نامه خود از حسن روحانی خواسته بود تا با تدوین «برنامه جامع بهبود فضای کسب‌وکار و ارتقای سرمایه‌پذیری کسب‌وکارهای خدماتی کوچک و متوسط» تاب آوری این بخش از اقتصاد را در برابر تهدیدات ناشی از بحران کرونا ارتقا دهد.

در مقابل اما حسن روحانی به جای مدیریت بحران و همچنین ارائه برنامه دقیق حمایتی از کسب و کارها در ایران، تنها به توصیه‌هایی همچون «از خانه بیرون نروید» و «در نوروز سفر نکنید.» بسنده کرد.

روحانی همچنین روز ۲۵ اسفندماه، در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی، در سخنانی حیرت‌انگیز اعلام کرد: «نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.

حدود ۱۰ روز پس از این سخنان، روحانی در جلسه هیئت دولت از اجرای طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» توسط وزارت بهداشت سخن گفت. روحانی و دیگر اعضای کابینه او هدف از اجرای این طرح را مدیریت و کنترل بحران کرونا و انجام اقداماتی از قبیل ممانعت از موج دوم سفر‌های نوروزی، اعمال قرنطینه آمرانه در کلان شهر‌ها، قرنطینه خانگی و ایزوله سازی، جرم‌انگاری و اعمال مجازات برای رفتار‌های خلاف رویه بحران کرونا عنوان کرده بودند.

مرحله دوم این فاصله گذاری اما در حالی از امروز ۲۳ فرودین آغاز شده که تعداد زیادی از شهروندان در سراسر کشور مجبور هستند در محل کار خود حضور پیدا کنند.

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *