رسانه خبری پیامِ ایرانی

کاهش تولید نفت از سوی نروژ در صورت عملی شدن نقشه اوپک پلاس


Share

نروژ به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اروپای غربی اعلام کرده که در صورتی که اوپک پلاس به برنامه خود برای کاهش تولید عمل کند، گزینه کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند. کشورهای تولیدکننده عمده نفت در گروه موسوم به اوپک پلاس اکنون بر سر کاهش ۱۰ درصدی عرضه جهانی نفت (معادل ۱۰ میلیون بشکه) توافق کرده، و از سایر کشورهای تولیدکننده خواسته‌اند که پنج میلیون بشکه دیگر از میزان عرضه جهانی بکاهند.

عکس از آرشیو

نروژ به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اروپای غربی شنبه ۲۳ فروردین/۱۱ آوریل اعلام کرد که این کشور در صورتی که اوپک پلاس به برنامه خود برای کاهش تولید عمل کند، گزینه کاهش تولید نفت را به صورت یک طرفه بررسی می‌کند.

تینا برو، وزیر نفت و انرژی نروژ در نامه‌ای به خبرگزاری رویترز گفت که «چگونگی کاهش تولید از سوی نروژ و اندازه آن» در آینده بررسی خواهد شد.

همزمان یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است که عربستان سعودی قیمت‌های نفت برای ماه مه را روز یکشنبه اعلام خواهد کرد. این کشور اعلام قیمت را تا رسیدن به یک توافق نهایی با سایر کشورهای تولیدکننده بر سر کاهش تولید جهانی نفت به تاخیر انداخته بود.

تلاش‌های کشورهای تولیدکننده نفت در نشست وزرای انرژی جی۲۰ در روز جمعه برای کاهش تولید به میزان ۱۵ میلیون بشکه در روز، به خاطر اختلافاتی با عربستان سعودی و مکزیت به مطلوب نهایی نرسید. اما بر اساس توافق نهایی کشورهای تولید کننده (موسوم به اوپک پلاس) توافق کردند که ۱۰ درصد از عرضه جهانی نفت (معادل ۱۰ میلیون بشکه) بکاهند. در پی این توافق اعضای اوپک پلاس از سایر کشورها از جمله ایالات متحده می‌خواهد که سرجمع تولید خود را به میزان پنج میلیون بشه کاهش دهند تا مانع از وقوع یک بحران عمیق نفتی شوند.

اقدام به کاهش عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان، تلاشی است برای متوقف کردن کاهش قیمت نفت که این روزها به کمترین میزان خود در ۱۸ سال اخیر رسیده است.

اما میزان کاهش عرضه از سوی اوپک پلاس کافی نبوده و با وجود اعلام توافق کشورهای تولیدکننده نفت، قیمت نفت همچنان رو به کاهش بوده است.

در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش پروازها، استفاده از وسایل حمل‌ونقل، و فعالیت‌های اقتصادی به طور کلی، تقاضای نفت جهانی به میزان ۳۰ درصد یا ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

نروژ به عنوان تولیدکننده دو درصد نفت جهان، با وجود اینکه عضو اوپک، اوپک+ یا گروه جی۲۰ نیست، به درخواست سایر کشورها در کنفرانس روز جمعه شرکت کرد.

نروژ در گذشته تولید نفت خود را بارها در هماهنگی با سایر کشورها برای کنترل قیمت‌ها محدود کرده است.


در همین زمینه:

موافقت آمریکا با کاهش تولید نفت به سود مکزیک

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.