کرونا؛ عدم آمادگی برای مقابله در سوئد، کاهش مرگ و میر در اسپانیا

به اشتراک گذاشتن


سوئدحق نشر عکس
Getty Images

استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد، تایید کرده است که کشورش برای همه‌گیری ویروس کرونا آمادگی لازم را نداشته است.

او طی نطقی تلویزیونی گفت روشن است که سوئد اقدامات کافی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام نداده است.

او گفت که رستوران‌ها و مشتریان باید تضمین کنند که فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت مناسب صورت گرفته و تالارهای اجتماعات چنانچه خطر زیادی برای شیوع کرونا دارند، بسته شوند.

سوئد در شرایط شیوع بیماری کرونا به‌ طرزی غیرمعمول به رستوران‌ها و میخانه‌ها اجازه داد باز بمانند و به کار خود ادامه دهند. این درحالیست که بیشتر کشورهای اروپایی اجتماعات بیش از دو نفر با رعایت فاصله و مقرراتی برای خارج شدن از منزل وضع کرده‌اند و تخلف از آن می‌تواند موجب جریمه و مواخذه شود.

آقای لوفون افزود به شهروندان سوئدی توصیه‌های بهداشتی داده شده اما نگرانی‌ها درباره سلامتی در حال افزایش است.

او گفت دولت‌هایی که پس از جنگ سرد روی کار آمدند، اجازه دادند اقدامات دفاع مدنی نادیده گرفته شود.

نگرانی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در سوئد در حالی افزایش می‌یابد که گفته می‌شود اسپانیا شاهد کاهش مرگ و میر در اثر ویروس کروناست.

کرونا در اسپانیا

اسپانیا پس از حدود سه هفته که شمار بالایی تلفات و ابتلا به ویروس کرونا داشته، در روز گذشته با مرگ ۵۱۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا کمترین آمار را در این کشور داشته است.

به این ترتیب، مجموع مرگ و میر در اسپانیا به بیش از شانزده هزار نفر رسید، حدود یک در ده مورد از کل موارد مبتلا در این کشور.

سالوادور ایلیا وزیر بهداشت اسپانیا گفت قرنطینه ادامه خواهد داشت.

کنترل و نظارت در مرزهای این کشور با فرانسه و پرتغال برای دو هفته دیگر تمدید شده. این تصمیم مطابق توافق با مجلس این کشور است که در صورت لزوم اقدامات اضطرای را تمدید کنند.

حق نشر عکس
AFP

آمار کرونا در جهان

در سطح جهان، تا صبح امروز بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد بیش از ۱۰۶ هزار نفر جان باخته‌اند.

طبق آمار منتشر شده تاکنون ۳۹۲,۷۱۸ هزار نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ در سطح جهان بهبود یافته‌اند.

آمریکا با بیش از ۵۰۰ هزار مبتلا بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و پس از آن اسپانیا با ۱۶۱ هزار و هشتصد و پنجاه دو نفر و ایتالیا با بیش از ۱۵۲ هزار نفر قرار دارند. فرانسه، آلمان، چین، بریتانیا و ایران نیز در رتبه های بعدی تعداد بالای مبتلایان در جهان هستند.

در آمار جان‌باختگان، آمریکا با ۱۹ هزار و ۶۶۶ نفر و اسپانیا با ۱۶ و ۳۵۳ هزار نفر است و فرانسه، بریتانیا، ایران، چین و بلژیک پس از این کشورها قرار دارند.

آمریکا به اولین کشوری در جهان تبدیل شد که در یک روز بیش از ۲ هزار نفر در آن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

در نیم کره جنوبی، برزیل هم به اولین کشوری تبدیل شد که آمار جان‌باختگان ویروس کووید-۱۹ در آن از هزار نفر عبور کرد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *