خبرگزاری هرانا | دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۱ فروردین ماه، جمعی از کارگران بازنشسته نی‌بر شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه در مقابل دفتر مدیریت این مجتمع و گروهی از کسبه مراکز تجاری و بازار اراک در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران بازنشسته نی‌بر در مجتمع نیشکر هفت تپه در مقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع کردند.

کارگران بازنشسته هفت تپه که شمارشان به حدود ۸۰ تن می‌رسد، می‌گویند با توجه به اینکه در طول ‌سال‌ها خدمت ساعات کاری مشخصی نداشته‌ایم، خواستار تعیین تکلیف مطالبات سنواتی خود از مدیریت هستیم.

بر اساس این گزارش، این کارگران از تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۹۸ تحت قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شده‌اند.

به گفته آنان، کارگران فصلی پیش از این به دلیل وجود فاصله در پرداخت حق بیمه فصول بیکاری بعد از ۲۵ سال، امکان بازنشسته شدن نداشتند، اما پس از پیگیری کارگران و مساعدت وزارت کار، کارفرما متعهد به پرداخت بیمه فصول بیکاری کارگران نی‌بر به تامین اجتماعی شد و این امکان برای کارگران نی‌بر فراهم شد.

تجمع کسبه مراکز تجاری و بازار اراک

به گزارش ایسنا، روز شنبه ۲۱ فروردین ماه، کسبه بازار اراک با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر خواستار اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از اصناف شدند.

علیرضا عسگری، مسئول اجرایی هیات امنای بازار تاریخی اراک در این خصوص گفت: “این تجمع که با حضور کسبه بازار و تعدادی از کسبه مجتمع‌ها و مراکز تجاری اراک برگزار شد، به جهت دریافت پاسخ برای برخی سوالات بود”.

عسگری با بیان اینکه سوال کسبه این است که چرا مصوبات دولت در موضوعات مباحث بانکی و فاصله گذاری اجتماعی به درستی و کامل اجرایی نمی‌شود، افزود: “از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور، کسبه و بازاریان اراک به صورت کاملا خودجوش اقدام به خرید اقلام ضدعفونی و بهداشتی حتی قبل از برخی دستگاه‌های اجرایی کردند و حتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس، پیشنهاد تعطیلی بازار را مطرح کردند؛ در حالی که روزهای پایانی اسفندماه اوج فعالیت اقتصادی بازار بود”.

عسگری با اشاره به مشکلاتی که برای کسبه ایجاد شده ادامه داد: “براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر بود که بانک‌ها در دریافت اقساط و وصول چک‌ها همراهی لازم را با صنوف داشته باشند، اما در این حیطه مشکلاتی وجود دارد. پس از کادر درمان بیشترین فشار به اصناف و کسبه وارد شده است. قبل از شیوع کرونا وضعیت اقتصادی در کشور خوب نبود و  تورم و کاهش قدرت خرید مردم چالش‌های بسیاری را ایجاد کرده بود، در این شرایط ویروس کرونا نیز مزید بر علت شد و درست در بهترین زمان فعالیت اقتصادی (اسفندماه) بازار اراک و صنوف تعطیل شدند. به همین دلیل لازم است که دولت تدابیر و تصمیمات جدی را مانند دیگر دولت‌ها برای حمایت از اصناف و چرخه تولید و توزیع در نظر بگیرد”.

مسئول اجرایی هیات امنای بازار تاریخی اراک اضافه کرد: “امروز بازاریان و کسبه اراک با حضور در مقابل فرمانداری سوالات خود را پیرامون موضوع فاصله گذاری اجتماعی و مباحث بانکی مطرح کردند، البته فرمانداری و استانداری ذیل دولت هستند و باید تصمیمات ابلاغی را اجرا کنند، اما امیدواریم تمامی موارد مطرح شده در جلسه قرارگاه پدافند زیستی مطرح و بررسی شود”.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *