رسانه خبری پیامِ ایرانی

گروه اصحاب‌الکهف در عراق: به پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی حمله می‌کنیم


Share

شامگاه چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ماه، ویدئویی از حمله به یک کاروان نظامی در استان صلاح الدین عراق منتشر شد. یک گروه شبه نظامی تازه تأسیس موسوم به «اصحاب‌الکهف» مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. این گروه روز شنبه ۲۳ فروردین‌ماه، در بیانیه‌ای که از کانال‌های تلگرامی فارسی زبان وابسته به سپاه پاسداران منتشر شد، ادعا کرده که در این عملیات به‌غیر از نیروهای شیعه تحت حمایت ایران، عواملی از افراد سنی مذهب نیز همکاری داشته‌اند.

گروه اصحاب الکهف بر حمله به پایگاه‌ها و مراکز وابسته به آمریکا در سطح عراق و حتی جنوب خلیج فارس تأکیدکرده

در این بیانیه تأکید شده است «اصحاب الکهف به همه اهل‌سنت عراق اطمینان می‌دهد که چنان‌چه بخواهند به مقاومت علیه اشغالگران امریکایی بپیوندند، تامین امکانات و تسلیحات مورد نیازشان را متقبل خواهد شد.»

گروه اصحاب الکهف در اقدامات اخیر خود در روزهای گذشته، با استفاده از پهپادهای پیشرفته، تصاویر ماهواره‌ای از یک پایگاه نیروهای آمریکا در اربیل و همچنین نقاط تجمع نیروها و تجهیزات نظامی مستقر در این پایگاه را منتشر کرد.

بررسی کارشناسان نظامی درباره تجهیزات به‌کار گرفته شده توسط این گروه و همچنین در نظر گرفتن سبک حمله با استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای اما نشان می‌دهد این گروه تحت حمایت مالی و نظامی ایران، اعلام موجودیت کرده است.

از دیگر نشانه‌هایی که دال بر حمایت گروه شبه نظامی اصحاب الکهف از سوی ایران است این است که در بیانیه‌هایی که توسط این گروه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بر حمله به پایگاه‌ها و مراکز وابسته به آمریکا در سطح عراق و حتی جنوب خلیج فارس تأکید شده است.

اهدافی که پیش از این فرماندهان سپاه پاسداران ادعا کرده‌بودند که در تیررس موشک‌های آنها قرار دارد.

تفاوت عمده گروه شبه نظامی اصحاب الکهف با سازمان‌ها و گروه‌های ایجاد شده مشابه خود این‌است که هنوز پایگاه مشخصی برای استقرار نیروهای وابسته به این گروه در عراق شناسایی و اعلام نشده است.

حیدرالعبادی، نخست وزیر سابق عراق، روز ۱۸ اسفند ۱۳۹۶/ ۹ مارس ۲۰۱۸ در حکمی حکومتی، فرمان ادغام گروه شبه نظامی حشد الشعبی درارتش عراق را صادر کرد. پس از آن برخی از روابط علنی امنیتی و اقتصادی این سازمان با ایران قطع شد و در عوض فرماندهی کل ارتش عراق مسئولیت نظارت بر نیروهای این گروه را عهده‌دار شد.

نظارت ارتش عراق بر فعالیت‌های گروه حشدالشعبی سبب شد تا این گروه شبه نظامی دیگر برای اهداف توسعه طلبانه شاخه‌ برون مرزی سپاه پاسداران (سپاه قدس) کارآیی سابق را نداشته باشد.

از این‌رو جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر برای تثبیت نفوذ خود در عراق به ایجاد گروه‌های مشابه گروه الحشد و ایجاد انشعاب در این سازمان شبه نظامی اقدام کرده است.

از گروه‌های تازه تأسیس دیگری که در همین راستا و به‌ویژه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق توسط سپاه پاسداران ایجاد شده می‌توان از گروه شبه نظامی شیعه «عصبه الثائرین» نام برد.

این گروه در اواخر اسفندماه ۹۸/ مارس ۲۰۲۰، با حمله به پایگاه نیروهای ائتلاف بین المللی در شمال بغداد موسوم به پایگاه «التاجی» اولین عملیات نظامی خود علیه نیروهای آمریکایی را برعهده گرفت.

یک‌روز پس از آن نیروهای آمریکایی اما شبه نظامیان گروه تحت حمایت ایران معروف به «کتائب حزب الله» را مسئول حمله به نیروهای خود در پایگاه التاجی معرفی کردند.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Retentionist countriesbrowns shoes peace treatyPleșcoi sausagesassisted euthanasiabaz ashegham bash moeinدانلود آهنگ امید فلاح به نام شاید دانلود آهنگ معین رمضان به نام آمارش میرسهno user found اینستاگرام 6 دانلود فیلم سریع و خشن دانلود آهنگ علی صالحی به نام قدم میزنمKarydopitajennifer aniston husband Damet Garm