رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمبود خون در ۹ استان در پی شیوع کرونا


Share

همزمان با شیوع کرونا ۹ استان کشور با کمبود خون مواجه شده‌اند. سخنگوی سازمان انتقال خون اهدای خون را یک «کار ضروری» توصیف کرده که افراد می‌توانند در زمانی که توصیه عمومی به ماندن در خانه است، برای این کار استثنا قائل شده و از منزل خارج شوند.

سازمان انتقال خون:‌ کاهش سطح ذخایر خون کشور/ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، سخنگوی سازمان انتقال خون از کمبود خون در استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر برای بیماران خاص و تالاسمی خبر داد.

حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون توضیح داد که حدود ۲۰ درصد خون اهدایی به بیماران تالاسمی و بیماران خاص می‌رسد؛ خون لازم برای این بیماران که نیاز روزانه به خون دارند پس از ۴۸ ساعت قابل فراوری نیست، و بنابراین اهدای روزانه خون برای این افراد اهمیت حیاتی دارد.

به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون توصیه عمومی به مردم این است که برای «کارهای غیرضروری» از خانه خارج نشوند، اما «اهدای خون یک کار ضروری است.»

حاج بیگی گفت که ۲۵ درصد خون اهدایی کشور در تهران مصرف می‌شود، و این در حالی است که ۱۶ درصد مردم تهران خون اهدا می‌کنند. او در عین حال افزود که تهران در حال حاضر هیچ مشکلی در زمینه تامین خون ندارد.

اما سیستان و بلوچستان که رتبه چهارم اهدای خون را دارد، با کمبود خون مواجه است.

سخنگوی سازمان انتقال خون نقش زنان در اهدای خون را کمرنگ توصیف کرد و گفت: «تمام افرادی که بالای ۵۰ کیلو‌گرم و جوان هستند، می‌توانند خون اهدا کنند. سهم بانوان در اهدای خون ۴.۳ درصد است، در حالی که ۲۰ میلیون زن وجود دارد که از شرایط اهدای خون برخوردار هستند.»

به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون، در سال گذشته دو میلیون و ۵۵۳ هزار متفاضی دریافت خون به این سازمان مراجعه کرده‌اند، و از این تعداد به دو میلیون و ۴۰۶ هزار نفر خون اهدا شده است.

بر اساس جدیدترین آمار وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، به ۶۸ هزار و ۱۹۲ تن، و مجموع درگذشتگان بر اثر بیماری به چهارهزار و ۲۳۲ نفر رسید.

با وجود افزایش شیوع ویروس کرونا در حداقل پنج استان کشور، حسن روحانی، رئیس جمهوری دستور داده است که از امروز شنبه ۲۳ فروردین/ ۱۱ آوریل دو سوم مشاغل فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.


در همین زمینه:

کاهش ذخایر خونی در چند استان ایران

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.