راهکارهای پیشنهادی کارشناسان برای خروج آلمان از بحران کرونا | آلمان | DW

به اشتراک گذاشتن به درخواست آرمین لاشت، نخست‌وزیر ایالت نوردراین- وست‌فالن تیمی متشکل از دوازده کارشناس حوزه‌های مختلف پیشنهادهایی تدوین کرده‌اند که می‌تواند برای کاهش محدودیت‌ها در مقابله با بحران کرونا مد نظر سیاست‌مداران قرار گیرد.

خبرگزاری آلمان و روزنامه “فرانکفورتر الگماینه” شامگاه شنبه ۲۳ فروردین (۱۱ آوریل) خلاصه‌ای از این پیشنهادها را که شامل چهار مولفه اصلی می‌شود منتشر کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند ابتدا باید مشخص شود که خطر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ کجا بسیار زیاد است و کجا کمتر. همچنین باید مشخص شود که ابتلا به ویروس جدید کرونا برای چه اشخاصی بسیار خطرناک است.

دو شاخص دیگر بررسی مهم‌ترین مسائل برای اجتماع و اقتصاد، و سنجش میزان موفقیت و قابلیت اجرایی تدبیرهای پیشگیرانه در حوزه‌های مختلف است.

کارشناسان نسبت به خوش‌بینی زودهنگام هشدار می‌دهند و معتقدند آلمان باید فرابگیرد که پیش از کنترل کامل شیوع ویروس جدید کرونا با این بحران سر و کار خواهد داشت.

هندریک اشتریک، ویروس‌شناس ساکن شهر بن، اودو دی فابریو، قاضی پیشین دادگاه قانون اساسی و میشائیل هوتر، رئیس انستیتو اقتصاد آلمان شهر کلن از جمله اعضای تیم دوازده نفره هستند.

بر پایه اطلاعاتی که در اختیار خبرگزاری آلمان و روزنامه “فرانکفورتر الگماینه” قرار گرفته کارشناسان توصیه می‌کنند کاهش محدودیت‌ها زمانی در دستور کار قرار گیرد که کاملا مشخص شده باشد سیستم بهداشت بیش از حد  تحت فشار قرار نمی‌گیرد و پیش‌زمینه‌های “مونیتورینگ” بهتر بحران فراهم شده باشد.

تاکید بر شفافیت بحث درباره بحران کرونا

بنابر این گزارش، آرمین لاشت در یادداشتی که خطاب به صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل و همتایان خود در ایالت‌های دیگر ضمیمه این تحلیل کرده بر ضرورت شفافیت و علنی بودن بحث‌ها درباره راه‌های برون رفت از بحران کنونی و مسیر حرکت به سمت عادی‌سازی مسئولانه اوضاع تاکید دارد.

پیش از این دولت مرکزی و دولت‌های ایالتی آلمان بر سر تدبیرهای محدودکننده برای مقابله با شیوع بیماری کووید- ۱۹ به توافق رسیده‌اند و قرار است روز چهارشنبه، ۱۵ آوریل درباره چگونگی ادامه کار رایزنی کنند.

انتظار می‌رود آنگلا مرکل و نخست‌وزیران ایالتی ۱۹ آوریل در یک کنفرانس تلفنی دیگر در مورد لغو احتمالی برخی محدودیت‌ها یا تغییر آن بحث‌ و گفت‌وگو کنند.

تیم دوازده نفره کارشناسان معتقدند یک از راهکارهای احتمالی خروج از بحران می‌تواند برداشتن مرحله به مرحله محدویت‌ها در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، از جمله مدارس، مراکز آموزش عالی و کسب و کارهای خرد باشد.

ضرورت افزایش آزمایش کرونا

یکی دیگر از توصیه‌های کارشناسان فراهم کردن زیرساخت‌ها برای افزایش موارد آزمایش برای تشخیص موارد ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ است. بر این پایه افرادی که نشانه‌های بیماری در آنها مشاهده می‌شود و مبتلایان باید به طور مرتب آزمایش شوند.

در حال حاضر روزانه بیش از صد هزار آزمایش تشخیص کرونا در آلمان انجام می‌شود و مطابق برنامه‌ها قرار است این ظرفیت به نیم میلیون آزمایش در روز افزایش یابد.

اغلب کارشناسان و سیاست‌مداران آلمان بر این نظرند که راهکارهای مقابله با گسترش سریع بیماری کووید- ۱۹، از جمله فاصله‌گذاری فیزیکی احتماعی و ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر، مگر در موارد بسیار ضروری تا کنون موثر بوده و کاهش محدودیت‌ها نباید با ریسک بازگشت موج تازه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا همراه باشد.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز منتشر می‌کند تا بامداد یک‌شنبه ۱۲ آوریل بیش از ۱۲۵ هزار و ۴۵۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در آلمان شناسایی شده و ۲ هزار و ۸۷۱ نفر بر اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آمار دانشگاه هاپکینز تا صبح یک‌شنبه حدود یک میلیون و ۷۷۸ هزار مبتلا به بیماری کووید- ۱۹ در ۱۸۵ کشور شناسایی شده و نزدیک به ۱۰۹ هزار نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *