مرگ چهار زندانی در زندان ارومیە، هەنگاو پیشتر نسبت بە شیوع کرونا در این زندان هشدار دادە بود

به اشتراک گذاشتن


هەنگاو: طی روزهای گذشتە چهار زندانی محبوس در زندان ارومیە پس از انتقال بە بە یکی از مراکز درمانی این شهر جانشان را از دست دادەاند و با این حساب شمار زندانیانی کە در زندان ارومیە در اثر ابتلا بە کرونا جانشان را از دست دادەاند بە هفت زندانی رسید.


برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز پنج شنبە ٢١ فروردین ٩٩ (٩ آوریل ٢٠٢٠)، چهار زندانی محبوس در بند امن (پاک) زندان مرکزی ارومیە پس از وخامت وضعیت جسمانی بە بیمارستان طالقانی این شهر منتقل شدە و همان روز جانشان را از دست دادەاند.


تاکنون هویت یکی از این زندانیان بە نام ”انور قربان زادە“ اهل ارومیە می باشد کە بە اتهام قتل عمد بازداشت شدە و بە اعدام محکوم شدە بود.


یک منبع از زندان ارومیە در این رابطە بە هەنگاو اعلام کرد، این زندانیان از بند ٣_۴ زندان بودەاند و همراه بە ١٧ زندانی دیگر مبتلا بە ویروس کرونا بە بند امن زندان منتقل شدەاند. در بندهای ٣ و ۴ زندان مرکزی ارومیە بیش از ۵٠٠ زندانی محبوس می باشند.

علیرغم الزامات قانونی سازمان زندان ها نسبت به حفظ سلامت و جان زندانیان، مقامات زندان ارومیه با بی مسئولیتی و در بعضی از موارد عامدانه موجبات مرگ زندانیان را که مبتلا به ویروس کرونا، فراهم آوردەاند. بر اساس شواهد و اظهارات متقن منابع هەنگاو ویروس کرونا به نحوی فزاینده در زندان ارومیه شیوع پیدا کرده لیکن مکررا گسترش این بیماری توسط مقامات این زندان انکار می شود. در این راستا هەنگاو طی روزهای گذشته نگرانی خود را نسبت به سلامت و جان زندانیان با قید اسامی تعدادی از مبتلایان ابراز داشته است.


با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ۴٠ روز گذشتە دست کم ٧ زندان در زندان مرکزی ارومیە در اثر ابتلا بە ویروس کرونا جانشان را از دست دادەاند.

 

لینک مرتبط

احراز هویت ١١ نفر از ۵٠ زندانی مبتلا بە ویروس کرونا در بند ١۵ زندان ارومیە

انتقال ۴ زندانی با تست مثبت کرونا بە داخل زندان ارومیە

 منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *