رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کشته و زخمی شدن ۲ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران و بانه


خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان چالدران، یک کولبر زخمی و جهت رسیدگی به مراکز درمانی شهر ماکو منتقل شد. از سویی دیگر در حادثه‌ای مشابه در ارتفاعات مرزی بانه کولبر دیگری هدف شلیک قرار گرفته و جان خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی روستای “شیخ‌سلو” از توابع شهرستان چالدران واقع در استان آذربایجان غربی، یک کولبر زخمی و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی شهر ماکو منتقل شده است.

هویت کولبر زخمی شده، “مجید برایی، از اهالی بخش مرکزی شهرستان چالدران” عنوان شده است.

همزمان از شهرستان بانه گزارش شده است که در حادثه‌ای مشابه کولبر دیگری در ارتفاعات مرزی این شهرستان هدف شلیک نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و جان خود را از دست داده است.

هویت این کولبر “شیخە احمدپور، از اهالی روستای منیجان” از توابع بخش نمشیر”، عنوان شده است.

گفته می‌شود در هر دو مورد کولبران، بدون اخطار قبلی، از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

شیخە احمدپورمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.