رسانه خبری پیامِ ایرانی

قاتل بنیانگذار بنگلادش به دار آویخته شد | جهان | DWعبدل ماجد، افسر پیشین ارتش بنگلادش که ۲۲ سال پیش به اعدام محکوم شده بود، بامداد یک‌شنبه، ۲۴ فروردین در زندانی در نزدیکی داکا اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر دادگستری بنگلادش، انیس الحق این خبر را تائید کرده و گفته به دار آویختن عبدل ماجد یک هفته پس از دستگیری او انجام شده است.

ماجد یکی از نظامیانی است که ۴۵ سال پیش در کودتا علیه مجیب الرحمن، بنیانگذار و نخستین رهبر بنگلادش دست داشته و پیش از این به قتل او اعتراف کرده است.

دادگاه عالی بنگلادش در سال ۱۹۹۸ عبدل ماجد را به اتهام دست داشتن در این کودتا، به طور غیابی محاکمه و به اعدام محکوم کرد. بیش از ده نظامی دیگر به همین اتهام محاکمه و به مرگ محکوم شدند که حکم اعدام پنج نفر آنها یک دهه بعد اجرا شد.

بازمانده کشتار خانواده الرحمن، نخست‌وزیر کنونی

در جریان کودتایی که ۱۵ اوت ۱۹۷۵ (۱۳۵۴ خورشیدی) رخ داد مجیب ‌الرحمن و تمام اعضای خانواده و نزدیکانش، به جز دو دخترش که در اروپا اقامت داشتند به قتل رسیدند.

یکی از این دو دختر، شیخ حسینه، از ژانویه ۲۰۰۹ تا کنون نخست‌وزیر بنگلادش است. او فرزند ارشد مجیب الرحمن است و اکنون ۷۵ سال سن دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یگان ضد ترور بنگلادش سه‌شنبه گذشته خبر بازداشت عبدل ماجد در شهر داکا را اعلام کرد. گفته می‌شود ماجد که متواری بوده و دست‌کم حدود ربع قرن در هند به سر می‌برده در ماه مارس سال جاری به بنگلادش بازگشته بود.

حکم اعدام ماجد پس از آن به اجرا گذاشته شد که رئیس جمهوری بنگلادش، محمد عبدل‌الحمید درخواست عفو او را رد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.